Year 2019, Volume 33 , Issue 4, Pages 354 - 356 2019-12-27

My Professor Meral Alpay in My Memories
Anılarımdaki Meral Hocam

Selçuk SÜZMETAŞ [1]


In October 1991, I took the first course of my university life under the name of “Society and Library” in Amphithe 7. It is a course that I will never forget it and has left deep traces in me. Of course, it was our first course from Professor Meral Alpay. After years from my graduation, it was a source of pride for me to be part of Meral Alpay’s working team for many years. Professor Alpay was both my teacher and consultant and she was exemplary librarian. Under her disciplined and authoritarian appearance, her deep gaze in his loving deep blue eyes, with his emotional heart, has always shown us what enlightenment, disciplined work, love of homeland is by his words and actions. My dear professor, your teachings will always be my guide.


1991 yılının Ekim ayında, üniversite hayatımın ilk dersini, Amfi 7’de “Toplum ve Kütüphane” adıyla almıştım. Unutamadığım ve derin izler bırakan bir ders olmuştu. Tabii ki, Meral Hocamızdan aldığımız ilk dersimizdi. Yıllar geçip de mezun olduğumda, uzun yıllar Meral Hocamın çalışma ekibinde yer almam ayrı bir gurur kaynağı olmuştur. Meral Hocam; artık benim hem hocam, hem danışmanım, hem rehberim, örnek aldığım bir meslek büyüğümdü. Disiplinli ve otoriter görünümünün altında, sevgi dolu masmavi gözlerindeki derin bakışları, bir o kadar duygusal kalbiyle, bizlere aydınlanmanın, disiplinli çalışmanın, vatan sevgisinin ne olduğunu sözleri ve hareketleriyle her zaman göstermiştir. Hocam, sizin öğretileriniz her zaman rehberim olacaktır.


  • Selçuk Süzmetaş
Primary Language tr
Subjects Information Science and Library Science
Journal Section Reader Letters
Authors

Orcid: 0000-0003-0492-3112
Author: Selçuk SÜZMETAŞ (Primary Author)
Institution: İstanbul Üniversitesi
Country: Turkey


Dates

Publication Date : December 27, 2019

APA SÜZMETAŞ, S . (2019). Anılarımdaki Meral Hocam. Türk Kütüphaneciliği , 33 (4) , 354-356 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/tk/issue/50920/630568