Year 2008, Volume 47, Issue 1, Pages 77 - 79 2008-03-01

Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu
A case of diffuse tinea incognito associated with long-term systemic steroid use

Çiçek D [1] , Kandı B [2] , Uçak H [3] , Dertlioğlu S [4]

76 231

26 yaşında erkek hasta vücudunda yaygın kaşıntı ve döküntü öyküsü ile polikliniğimize başvurdu. Dermatolojik muayenede hastanın ellerinde, ayaklarında, inguinal bölge ve intergluteal bölgede yaygın eritemli üzeri skuamlı plaklar ve tüm el ve ayak tırnaklarında subungal hiperkeratoz, onikodistrofi ve onikodiskromi mevcuttu. Hastanın anamnezinden sekiz yıldan beri her hafta intramuskular betametazon dipropionate kullandığı öğrenildi. Lezyonlardan yapılan nativ inceleme sonucu el, ayak, inguinal bölge, el ve ayak tırnakları pozitif olarak değerlendirilirken yapılan mantar kültürü sonucunda ayak tabanında Trichophyton rubrum üredi. Hastaya uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito tanısı konularak, sistemik ve ikili topikal antifungal tedavisi başlanıldı.
A 26-year-old male patient presented with a history of diffuse pruritus and rash on the body. Dermatological examination showed diffuse erythematous plaques with squamous surfaces on his hands, feet, inguinal area and intergluteal area. Subungual hyperkeratosis, onychodystrophy and onycho-dyschromia were observed on all hand and foot nails. The patient had been using intra-muscular betamethasone dipropionate weekly for 8 years. Native examination of the lesions on the hands, feet, inguinal area, hand and foot nails were evaluated positive, and Trichophyton rubrum grew in the fungal culture of the soles. The patient was diagnosed as diffuse tinea incognito associated with long-term systemic steroid use, and systemic and double topical antifungal treatment was started.
Subjects
Other ID JA43SM66JU
Journal Section Case Reports
Authors

Author: Çiçek D

Author: Kandı B

Author: Uçak H

Author: Dertlioğlu S

Bibtex @ { etd343713, journal = {Ege Tıp Dergisi}, issn = {1016-9113}, eissn = {2147-6500}, address = {Ege University}, year = {2008}, volume = {47}, pages = {77 - 79}, doi = {}, title = {Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu}, key = {cite}, author = {D, Çiçek and B, Kandı and H, Uçak and S, Dertlioğlu} }
APA D, Ç , B, K , H, U , S, D . (2008). Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu. Ege Tıp Dergisi, 47 (1), 77-79. Retrieved from http://dergipark.org.tr/etd/issue/31414/343713
MLA D, Ç , B, K , H, U , S, D . "Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu". Ege Tıp Dergisi 47 (2008): 77-79 <http://dergipark.org.tr/etd/issue/31414/343713>
Chicago D, Ç , B, K , H, U , S, D . "Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu". Ege Tıp Dergisi 47 (2008): 77-79
RIS TY - JOUR T1 - Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu AU - Çiçek D , Kandı B , Uçak H , Dertlioğlu S Y1 - 2008 PY - 2008 N1 - DO - T2 - Ege Tıp Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 77 EP - 79 VL - 47 IS - 1 SN - 1016-9113-2147-6500 M3 - UR - Y2 - 2019 ER -
EndNote %0 Ege Journal of Medicine Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu %A Çiçek D , Kandı B , Uçak H , Dertlioğlu S %T Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu %D 2008 %J Ege Tıp Dergisi %P 1016-9113-2147-6500 %V 47 %N 1 %R %U
ISNAD D, Çiçek , B, Kandı , H, Uçak , S, Dertlioğlu . "Uzun süreli sistemik steroid kullanımına bağlı gelişen yaygın bir tinea inkognito olgusu". Ege Tıp Dergisi 47 / 1 (March 2008): 77-79.