@article{article_1762272, title={3-Boyutlu Öklid Uzayında 3-Tipinde Bishop Çatısına Göre Regle Yüzeyler}, journal={Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dergisi}, volume={6}, pages={288–299}, year={2025}, DOI={10.63716/guffd.1762272}, author={Altınkaya, Anıl}, keywords={Regle Yüzey, 3-Tipinde Bishop Çatısı, Öklidyen Uzay}, abstract={Bu çalışmada, ilk olarak, Öklid uzayında 3-tipinde Bishop çatısına göre regle yüzeyler tanımlanmıştır. Daha sonra bu yüzeylerin singülerliği, açılabilirliği ve striksiyon eğrileri elde edilmiştir. Sonrasında bu yüzeylerin Gauss ve ortalama eğrilikleri elde edildikten sonra minimal olma durumları incelenmiştir. Son olarak da, yüzeylerin dayanak eğrisinin 3-tipinde Bishop çatısına göre jeodezik eğri, asimptotik eğri ve eğrilik çizgisi olma durumları incelenmiş ve bulunan sonuçlar bir örnekle desteklenerek yüzey çizimleri MATLAB programı ile yapılmıştır.}, number={2}, publisher={Gazi Üniversitesi}