Hayal KÖKSAL Doç. Dr. YENİLİKÇİ İMECE DERNEĞİ
Yayın 2 Atıf 0 Hakemlik 4
2 Yayın
0 Atıf
4 Hakemlik

Uzmanlık Alanları

Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme Hayat Boyu Öğrenme Yabancı Dil Eğitimi İnsan Kaynakları Yönetimi İnovasyon Yönetimi Yükseköğretim Yönetimi Yükseköğretimde Program Geliştirme ve Yeterlilikler Eğitim ELT Project Management TQE Innovative Teaching Peace Non-violence in Education Conflict Resolution

Biyografi

Doç.Dr. Hayal Köksal 1956 yılında Balıkesir’de doğdu. 1976 yılında İzmir Eğitim Enstitüsü İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra on yıl orta dereceli okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. 1985 yılında Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi’nde lisans tamamlayan Köksal kitapta vurguladığı “yaşam boyu” öğrencilik anlayışına sahip bir eğitimci olarak 1992 yılında “İngilizce Dil Eğitimi (ELT)” dalında yüksek lisans, “Eğitim Bilimleri” alanında da doktora derecelerini aldı. 2019 yılında Yüksek Öğretim Çalışmaları alanında doçentliğe yükseltildi.
İstanbul, Gaziantep, Marmara, İstanbul Kültür Üniversitelerinde çalışan Dr. Köksal, 1997-2017 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde “Kalite, Yenilikçilik ve Barış” odaklı pedagojik formasyon dersleri verdi. Farklı dönemlerde; Yeditepe, Bahçeşehir, Yıldız Teknik Üniversitelerinde de seçimlik dersler veren Doç.Dr. Köksal; 2011 yılında İngiltere’deki Kingston Üniversitesinde yürüttüğü “İmece Halkaları Proje ve Eğitimleri” ile de uluslararası arenada kabul ve takdir gören bir öğretim üyesi oldu. 2019-2020 yıllarında Kıbrıs İlim Üniversitesi, Eğitim Yönetimi ve Teftiş Yüksek Lisans programında uçan hoca olarak ders veren, pandemiyle birlikte sanal hocalığa kaymak zorunda kalan Köksal, halen sivil toplum çalışmalarını sürdürmekte, danışmanlık yapmakta ve kitap yazmaktadır. 1992 yılından bu yana Eğitimde Toplam Kalite çalışmaları içinde olan Hayal Köksal:
• 1999-2013 yılları arasında Amerikalı kalite uzmanı Prof. John Jay Bonstingl’ın kurucusu olduğu “Kalite Okulları” Merkezinin Türkiye ve Avrasya temsilciliğini yaptı.
• 2001 yılından bu yana Güney Afrika’daki Gençlik Gelişim Konseyinin (NYDT) (www.nydt.org)Türkiye elçisi ve Projeler Etik ve Standartlar Komitesi üyesi olarak yer aldı. Türk ve Afrikalı çocukları sanal projelere katmaya devam ediyor.
• 2003 yılından bu yana; Hindistan’ın Lucknow kentindeki CMS’de 30 ülkenin kalite uzmanlarınca kurulmuş olan “Toplam Kalite ve Eğitimde Mükemmellik Dünya Konseyi’nin (WCTQEE)” Türkiye Genel Direktörlüğünü yapıyor.
• 2004-2009 yılları arasında Microsoft Türkiye’nin danışmanlığını yaparak “Innovative Teachers” programını Türkiye için yerelleştirdi, MEB-Eğitek işbirliğiyle “Yenilikçi öğretmen ve koçlar” yetiştirdi. Aynı programı Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde seçmeli ders olarak açtı.
• 2005 yılından bu yana 180 ülkenin ve yaklaşık 40 bin kişinin içinde olduğu “Human Dignity and Humiliation Studies” (www.humiliationstudies.org) ve World Dignity University’nin Küresel Danışmanlar Kurulu üyesi. Bir kitabı Türkçe olarak Dignity Press tarafından basıldı ve pazarlanıyor (www.dignitypress.org)
• Sarıyer Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesidir.

On altı kitabı, 3 kitap bölümü ve çok sayıda makalesi olan Köksal kâr amaçsız bir sivil toplum kuruluşu olan Yenilikçi İmece Derneği’nin (YİMEDER) kurucu başkanlığını yürütmekte olup çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında da topluma destek amaçlı çalışmalar yapmaktadır. İNGED (İngilizce Eğitimi Derneği) üyesi ve Dil Eğitiminde Kalite Özel İlgi Grubunun Direktörü, Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği’nin kurucu üyesi, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği İstanbul Şubesinin kurucu üyesi ve bir dönem Başkan Yardımcısı, Yüksek Öğretim Çalışmaları Derneği üyesidir.
Türk turizmini tanıtıcı okul projelerine verdiği destek nedeniyle; 2002 yılında Turizm Bakanlığı tarafından “Turizme Hizmet Madalyası” ile onurlandırılan Köksal; “İmece Halkaları” Projesi ile Dünya Bankası “2005 Türkiye Yenilikçi Kalkınma Fikirleri Ödülü” almıştır. Dr. Hayal Köksal’a; WCTQEE tarafından 2005 yılında “Eğitimde Kalite Lideri Ödülü”, 2008 yılında “Nelum Silva Mükemmellik Ödülü” ve “Helen Keller Mükemmellik Ödülü” verilmiştir. 2009 yılında Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen Bilişimin Yıldızları Yarışması’nda “E-Eğitim” alanında www.bilisimcimartilar.com web sayfası tasarımı ile 3. Olmuş, 2019 yılında YİMEDER çalışmaları ile WCTQEE tarafından “Kurumsal Mükemmellik Ödülü” almıştır. Evli, bir kız çocuğu annesi olan Köksal’ın bir de erkek torunu vardır.

İLETİŞİM İÇİN:
hayal@hayalkoksal.com hayal@yimeder.org.tr koksalhayal@gmail.com
www.hayalkoksal.com www.bilisimcimartilar.com www.yimeder.org.tr
Cep: 0 532 373 84 87 Tel/Faks: 0 212 341 26 02

Kurum

YENİLİKÇİ İMECE DERNEĞİ
Makalelerin Yayınlandığı Dergiler
^: Atıf sayıları CrossRef'ten çekilmektedir. Popüler yayınlar, DergiPark'ta araştırma yapan araştırmacılar tarafından favoriye eklenme istatistiğine göre otomatik belirlenmektedir. Bu sayfada görüntülenen istatistikler anlık değerler olmayıp, gerçek istatistikler arasında 24 saate kadar gecikme olabilmektedir.