Polikistik Over Sendromu reproduktif dönemdeki kadınların %510’unda görülmektedir. Çok sayıda klinik, laboratuar ve deneysel verilere rağmen hala patofizyolojisi hakkında tereddütler vardır. Polikistik steroidogenez bozukluğu, intraovarian faktörler, insülin rezistansı ve hiperinsülinemi, obezite, genetik faktörler, anormal granüloza hücreleri, enzimatik defektler gibi birkaç sistemin bozuk çalışmasının sinerjistik etkisi sonucu ortaya çıkan, multifaktöriyel bir hastalık olarak düşünülebilir. Bu derlemede bu konuların araştırılması amaçlanmıştır
Birincil Dil | Türkçe |
---|---|
Bölüm | Makaleler |
Yazarlar | |
Yayımlanma Tarihi | 1 Nisan 2011 |
Yayımlandığı Sayı | Yıl 2011 Cilt: 3 Sayı: 1 |