Year 2019, Volume 5, Issue 6, Pages 13 - 22 2019-02-15

Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi
Current Financial Problems in SMEs and VAT Refund

Süleyman Tunç [1] , Yusuf Köroğlu [2]

90 117

KOBİ’ler ülke ekonomilerinin can damarlarıdır. Birleşmeler yolu ile büyüyen şirketler dışarıda tutulduğunda, büyük kurumsal yapıların tamamının kökünde KOBİ’lerin olduğu bir gerçekliktir.

Günümüzde KOBİ’ler kendilerinden çok daha büyük üreticiler ve perakende zincirleri ile rekabet etseler de, sağladıkları yüksek istihdam, hızlı karar verme avantajı, piyasa fırsatlarını yakalayabilme dinamizmleri ile ülke ekonomilerinin lokomotifleridir.

KOBİ’ler doğaları gereği iş ve satış hacimlerini büyütmek gayretindedirler. Bu durum gelişmekte olan ülke KOBİ’leri için finansal gereksinimleri ön plana çıkarmaktadır. Yine yetersiz öz kaynak ve ekonomilerde ki kırılganlıklar da KOBİ’ler için farklı finansal problemlere yol açmaktadır.

Ülkemizde uygulamada olan KDV yasasından kaynaklı iade uygulamaları da, başta inşaat, tekstil ve ihracatçı firmalar olmak üzere birçok KOBİ’ye ilave finansman gideri yüklemektedir. Konu sıkça kamuoyu gündemini meşgul etse de, şu ana kadar her hangi bir alternatif maliyet analizine rastlanmamıştır. Bu çalışmamızda KOBİ vasfındaki tekstil firmaları arasından seçilen örneklem içinde KDV iadelerinin zamanında alınmamasından dolayı işletmelerin yüklendiği ek maliyet analiz edilmiştir.

SMEs are the lifeblood of the national economies. It is a reality that SMEs are at the root of large corporate structures when companies growing through mergers are kept out.
Nowadays, even though SMEs compete with bigger producers and retail chains than themselves, they are the locomotives of the country's economies with the high employment they provide, the advantage of quick decision making and the dynamism of catching the market opportunities. 
SMEs are eager to expand their business and sales volumes. This situation gives priority to financial requirements for developing country SMEs. Insufficient own resources and fragilities in economies also lead to financial problems for SMEs.
Returning applications originating from the VAT law in practice in our country are adding additional financing to many enterprises, especially construction, textile and exporting companies. Though the issue is often on the public agenda, no alternative cost analysis has been found so far. In this study, we analyzed the additional cost of the firms that were installed because of the fact that VAT replicas were not taken in time in the selected sample among SME skilled textile firms.

 • ARAS, Güler. (2001). KOBİ’lerin Sermaye Piyasası Yoluyla Fon Sağlama Olanakları: Tezgahüstü Piyasalar ve Risk Sermayesi Finansman Modeli. 1. Orta Anadolu Kongresi: KOBİ’lerin Finansman ve Pazarlama Sorunları, Nevşehir.
 • CANBAŞ, Serpil. (1989). Küçük ve Orta Sanayii İşletmelerinin Finansal Sorunları ve Türkiye’de ve Avrupa’da Küçük ve Orta Sanayi İşletmelerine Sağlanan Finansal Destekler. Kapadokya: 3. Ulusal İşletmecilik Kongresi.
 • DEMİRCİ, Savaş N. (2007). KOBİ’lerin Finansal Sorunları ve Çözüm Önerileri. 4. KOBİ’ler ve Verimlilik Kongresi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul.
 • EKİNCİ, Mehmet Bezhat. (2003). Türkiye’de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) Kurumsal Gelişimi ve Finansal Sorunları, İstanbul: Askon Araştırma Raporları.
 • GÜCELİOĞLU, Ömer. (1994). Küçük Ölçekli İşletmelerin KOSGEB’den Beklentileri. Ankara: Gazi Yayınevi.
 • İktisadi Kalkınma Vakfı. (2005). Avrupa Birliği’nde KOBİ Destek Mekanizmaları ve Türkiye, No: 188, İstanbul.
 • İSLAMOĞLU, Hamdi. (1992). Küçük İşletmelerin Toplumsal Özellikleri, Pazarlama Dünyası Dergisi, Mayıs-Haziran.
 • Katma Değer Vergisi Kanunu (1984).
 • Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik ( 2012). T.C Resmi Gazete, 790, 04.11.2012.
 • MÜFTÜOĞLU, Tamer. (1997). Türkiye’de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Sorunlar ve Öneriler. Ankara: EGS Bank Yayınları.
 • SHAN-SHAN, Meng. ve HUİ-YİNG, Wang. (2007). Solutions to small and medium-sized enterprise services of China, China-USA Business Review, No:3, Volume:6, USA.
 • ŞENEL, Sait Alpagut. (1997). Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Kullanabilecekleri Sermaye Piyasası Araçları ve Modern Finansman Yöntemleri, (Yayımlanmış Yüksek Lisans Tezi ), Cumhuriyet Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sivas.
 • Yıldırım: KOBİ tanımı değişiyor, destek artıyor, https://www.dunya.com/ekonomi/yildirim-kobi-tanimi-degisiyor-destek-artiyor-haberi-405389 [Erişim: 17.05.2018]
Primary Language tr
Subjects Business Finance
Journal Section Articles
Authors

Author: Süleyman Tunç (Primary Author)
Institution: TARAKLI TERMAL TURİZM A.Ş
Country: Turkey


Author: Yusuf Köroğlu
Institution: Emlak Katılım Bankası A.Ş.
Country: Turkey


Dates

Publication Date: February 15, 2019

Bibtex @research article { yonbil512711, journal = {Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi}, issn = {}, eissn = {2149-1984}, address = {Zeki YÜKSEKBİLGİLİ}, year = {2019}, volume = {5}, pages = {13 - 22}, doi = {}, title = {Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi}, key = {cite}, author = {Tunç, Süleyman and Köroğlu, Yusuf} }
APA Tunç, S , Köroğlu, Y . (2019). Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi. Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi, 5 (6), 13-22. Retrieved from http://dergipark.org.tr/yonbil/issue/42624/512711
MLA Tunç, S , Köroğlu, Y . "Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi". Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi 5 (2019): 13-22 <http://dergipark.org.tr/yonbil/issue/42624/512711>
Chicago Tunç, S , Köroğlu, Y . "Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi". Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi 5 (2019): 13-22
RIS TY - JOUR T1 - Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi AU - Süleyman Tunç , Yusuf Köroğlu Y1 - 2019 PY - 2019 N1 - DO - T2 - Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 13 EP - 22 VL - 5 IS - 6 SN - -2149-1984 M3 - UR - Y2 - 2019 ER -
EndNote %0 Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi %A Süleyman Tunç , Yusuf Köroğlu %T Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi %D 2019 %J Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi %P -2149-1984 %V 5 %N 6 %R %U
ISNAD Tunç, Süleyman , Köroğlu, Yusuf . "Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi". Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi 5 / 6 (February 2019): 13-22.
AMA Tunç S , Köroğlu Y . Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi. YÖNBİL. 2019; 5(6): 13-22.
Vancouver Tunç S , Köroğlu Y . Kobilerde Güncel Finansal Problemler Ve KDV İadesi. Uluslararası Akademik Yönetim Bilimleri Dergisi. 2019; 5(6): 22-13.