Üsküdar kuzguncuk evlerinin giriş kapılarının şekil ve detayları sivil mimarinin önemli yapıları arasındadır. Osmanlı ve batının etkisiyle pek çok tarz ve biçimin kullanıldığı üslupların görüldüğü giriş kapıları genellikle 19 ile 20. Yüzyıl arasında tarihlendirilmektedir. Bu çalışmada; giriş kapılarını oluşturan, alınlıklar, söveler, konsollar ve profiller incelenmiş, var olan mimari değerlerin hızlı bir şekilde yok olmaması için koruma bilincinin oluşturulması hedeflenmiştir.
Bu çalışmamda başından sonuna tüm akademik bilgisini ve manevi desteğini benden esirgemeyen, danışmanım Dr. Öğr. Üyesi Burhan SATICI' ya teşekkür ederim.
The shape and details of the entrance gates of Üsküdar Kuzguncuk houses are among the important structures of civil architecture. The entrance doors, which have been used in many styles and styles due to the influence of the Ottoman and Western, are generally dated between the 19th and 20th centuries. In this study; entrance gates, pediments, jambs, consoles and profiles were examined and it was aimed to create protection awareness in order to prevent the existing architectural values from disappearing rapidly.
Primary Language | Turkish |
---|---|
Subjects | Architecture |
Journal Section | Research Articles |
Authors | |
Publication Date | August 31, 2021 |
Submission Date | January 28, 2021 |
Published in Issue | Year 2021 Volume: 4 Issue: 1 |