PDF BibTex RIS Cite

Türkiye’deki Yabani ve Kültüre Alınmış Ganoderma lucidum’un Sulu Ekstraktlarının In Vitro Bazı Enzim İnhibitör Özelliklerinin Karşılaştırılması

Year 2016, Volume: 7 Issue: 2, 110 - 117, 26.10.2016

Abstract

Deri hastalıkları, Alzheimer ve diyabeti de içeren küresel sağlık sorunlarının tedavisinde en çok kabul gören stratejilerden birisi anahtar enzim inhibisyonu teorisidir. Bu sebeple bu çalışmada Türkiye’deki yabani ve kültüre alınmış Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst’ın sulu ekstraktlarının kolinesteraz, tirozinaz, α-amilaz ve α-glukozidaza karşı enzim inhibitör potansiyelleri araştırılmıştır. In vitro enzim inhibitör potansiyelleri bir mikroplate okuyucuyla ölçülmüş ve ekstraktların bu enzimler üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Aktiviteler standart eşdeğerler olarak değerlendirilmiştir. Genel olarak, yabani G. lucidum kültür örneğine kıyasla daha fazla enzim inhibitör potansiyellere sahiptir. Elde edilen sonuçlar G. lucidum’un, önemli sağlık sorunlarının tedavisi için doğal enzim inhibitörleri elde etmede önemli bir kaynak olabileceğini göstermektedir.

Year 2016, Volume: 7 Issue: 2, 110 - 117, 26.10.2016

Abstract

Details

Journal Section MYCOLOGY
Authors

Haluk ÖZPARLAK


Sinan ALKAN


Gökhan ZENGİN


Abdurrahman AKTÜMSEK

Publication Date October 26, 2016
Published in Issue Year 2016 Volume: 7 Issue: 2

Cite

APA
ÖZPARLAK, H., ALKAN, S., ZENGİN, G., AKTÜMSEK, A. (2016). Türkiye’deki Yabani ve Kültüre Alınmış Ganoderma lucidum’un Sulu Ekstraktlarının In Vitro Bazı Enzim İnhibitör Özelliklerinin Karşılaştırılması. Mantar Dergisi, 7(2), 110-117.

The works submitted to our journals are first judged grammatically. After this phase, articles are sent two reviewers. If necessary, the third reviewer is assessed. In the publication of works, a decision is made by evaluating the level of contribution to science and readers within the criteria specified in the writing rules. Reviewers are requested to submit their assessments within 30 days at the latest. The reviewers' evaluations and the answers to these evaluations are reviewed by the editor and it is decided whether the work will be published or not.

International Peer Reviewed Journal

The journal doesn’t have APC or any submission charges

Creative Commons Lisansı
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 License