Yıl 2019, Cilt 7 , Sayı 3, Sayfalar 403 - 405 2019-09-28

On The Automorphism Groups of Free Nilpotent Lie Algebras
Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine

Özge Öztekin [1] , Cennet Eskal [2]


Let L(m,k) be the free nilpotent of class k Lie algebra of finite rank m, m≥2 over a field of characteristic zero. In this study, we give necessary and sufficient conditions on  the equalities of the central automorhisms group of L(m,k) to the IA-automorphisms group and inner automorphisms group of L(m,k)

Lm,k karakteristiği sıfır olan bir cisim üzerinde sonlu m,m>2 rankına sahip, k- yıncı sınıftan serbest nilpotent Lie cebiri olsun.Lm,k nın IA- otomorfizm grubu ile iç otomorfizm grubunun merkezi otomorfizm grubuna eşit olması için gerek ve yeter koşulları belirledik.

  • [1] J. E. AdneyT.Yen, Automorphisms of p-groups, Illinois J. Math. 9(1965), 137-143.
  • [2] M. S. Attar, “On central automorphisms that fix the centre elementwise”, Arch. Math., vol. 89, pp. 296-297, 2007.
  • [3] M. J. Curran, “Finite groups with central automorphism group of minimal order”, Math. Proc. R. Ir. Acad., vol. 104, no. A2, pp. 223-229, 2004.
  • [4] M. J. Curran, D. J. McCaughnan, “Central automorphisms that are almost inner”, Communications in Algebra, vol. 29, no. 5, pp. 2081-2087, 2001.
  • [5] M. Drensky, “Automorphisms of free nilpotent Lie algebras Can. J. Math., vol. 13, no. 2, pp. 259-279, 1990.
  • [6] Z. Esmerligil, “On central automorphisms of free center-by-metabelian Lie algebras”, IARJSET, vol. 3, no. 7, 2016.
  • [7] Ş. Fındık, “Normal and normally outer automorphisms of free metabelian nilpotent Lie algebras”, Serdica Math. J, 36, pp. 170-210, 2010.
  • [8] G. Mashevitzky, B. Plotkin, E. Plotkin, “Automorphisms of the category of free Lie algebras”, Journal of Algebra, vol. 283, no. 2, pp. 490-512, 2004.
  • [9] Ö. Öztekin, N. Ekici, “Central automorphisms of free nilpotent Lie algebras”, Journal of Algebra and its Applications, Doi. 1750205., 2016.
  • [10] V. Romankov, “On the automorphism group of a free metabelian Lie algebra”, International Journal of Algebra and Computation, vol. 18, no. 1, pp. 1–18, 2008.
Birincil Dil tr
Konular Mühendislik
Bölüm Makaleler
Yazarlar

Orcid: 0000-0001-7421-5600
Yazar: Özge Öztekin (Sorumlu Yazar)
Kurum: GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ
Ülke: Turkey


Orcid: 0000-0002-0454-6700
Yazar: Cennet Eskal
Kurum: OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ
Ülke: Turkey


Tarihler

Yayımlanma Tarihi : 28 Eylül 2019

Bibtex @araştırma makalesi { apjes552208, journal = {Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi}, issn = {}, eissn = {2147-4575}, address = {}, publisher = {Akademik Platform}, year = {2019}, volume = {7}, pages = {403 - 405}, doi = {10.21541/apjes.552208}, title = {Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine}, key = {cite}, author = {Öztekin, Özge and Eskal, Cennet} }
APA Öztekin, Ö , Eskal, C . (2019). Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine. Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi , 7 (3) , 403-405 . DOI: 10.21541/apjes.552208
MLA Öztekin, Ö , Eskal, C . "Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine". Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi 7 (2019 ): 403-405 <https://dergipark.org.tr/tr/pub/apjes/issue/44190/552208>
Chicago Öztekin, Ö , Eskal, C . "Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine". Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi 7 (2019 ): 403-405
RIS TY - JOUR T1 - Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine AU - Özge Öztekin , Cennet Eskal Y1 - 2019 PY - 2019 N1 - doi: 10.21541/apjes.552208 DO - 10.21541/apjes.552208 T2 - Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 403 EP - 405 VL - 7 IS - 3 SN - -2147-4575 M3 - doi: 10.21541/apjes.552208 UR - https://doi.org/10.21541/apjes.552208 Y2 - 2019 ER -
EndNote %0 Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine %A Özge Öztekin , Cennet Eskal %T Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine %D 2019 %J Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi %P -2147-4575 %V 7 %N 3 %R doi: 10.21541/apjes.552208 %U 10.21541/apjes.552208
ISNAD Öztekin, Özge , Eskal, Cennet . "Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine". Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi 7 / 3 (Eylül 2019): 403-405 . https://doi.org/10.21541/apjes.552208
AMA Öztekin Ö , Eskal C . Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine. APJES. 2019; 7(3): 403-405.
Vancouver Öztekin Ö , Eskal C . Serbest Nilpotent Lie Cebirlerinin Otomorfizm Grupları Üzerine. Akademik Platform Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi. 2019; 7(3): 405-403.