Yazım Kuralları

Lectio Socialis yılda iki kez yayınlanır (Ocak ve Temmuz). Makalelerin 3000-6000 kelime aralığında olması beklenir. Üst limiti aşan yazılar Baş Editör'ün kararı üzerine yayımlanabilir. Yalnızca Lectio Socialis'e gönderildiğinden ve daha önce tamamen veya kısmen yayımlanmadığından emin olunan makaleler yayımlanmak üzere kabul edilir.

Dergiye ücretsiz abone olarak tüm başvuruların DERGİPARK (www.deripark.org.tr/lectio) adresindeki Lectio Socialis web sayfası üzerinden yapılması gerekmektedir. E-posta yoluyla yapılan gönderimler kabul edilmez. Lütfen gönderilerinize adınızı, iletişim bilgilerinizi, ORCID ve makalenizin başlığını ekleyin. Türkçe yazılmış çalışmaların Türkçe'nin yanı sıra İngilizce başlıkları ve özetleri olmalıdır. Ayrıca, Türkçe gönderilerin en az 1000 kelimelik genişletilmiş İngilizce özeti olmalıdır. Tüm başvurular e-posta ile onaylanacak ve sonraki tüm yazışmalar posta yerine e-posta ile gönderilecektir. Yazarların makalelerinin gönderilmesi veya yayınlanması için ücret alınmamaktadır.

Lectio Socialis'te intihal kesinlikle yasaktır. Makaleler intihal önleme programına sunulacaktır. Makaleler genellikle iThenticate programı ile incelenmektedir.

Ayrıca, gönderiler çift kör hakemlik için hazırlanarak, kişisel bildirimler de dahil olmak üzere yazar(lar)a yapılan tüm atıflar kaldırılmalıdır. Yazarının kimliğini yeterince gizlemeyen hiçbir başvuru hakem sürecine alınmayacaktır. Editör gerekli görürse, gönderiyi önce dilin kullanımı açısından gözden geçirir. Yazı dil açısından zayıf bulunursa, editör gönderiyi reddedebilir. Ön inceleme sürecinin ardından makale iki hakeme gönderilir. Her hakem kabul edebilir, reddedebilir veya düzeltme isteyebilir. Yazar bir hafta içinde ilgili düzelmeleri yapmakla yükümlüdür. Gerek görülürse süre uzatılabilir. Hakemlerden ikisi yazıyı reddederse, inceleme süreci sona erer ve başvuru reddedilir. İnceleyenlerden biri makaleyi reddederse, başka bir incelemeye gönderilir. Üçüncü inceleme de yazıyı reddederse, gönderi reddedilir. İnceleme işlemi tamamlanırsa ve makale kabul edilirse, düzenleme işlemi başlar.

Tüm yazılar sayfalandırılmalıdır.

Yazılarınızı göndermeden önce lütfen dergi şablonumuzu kullanınız. Şablonu indirmek için bu bağlantıya tıklayınız.

Dergi, COPE Uluslararası Standartlarına uygun olarak yönetilir. 

Lütfen referans sistemi olarak APA 6.0 Stilini takip ediniz ve başvuru hazırlarken aşağıdaki bağlantıdaki yönergelere uyunuz:

https://owl.english.purdue.edu/owl/resource/560/01/

Citation Machine'i kitap, kitap bölümü, dergi, web sitesi, dergi, gazete kaynaklarınızdan oluşan bir referans listesi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Gönderilerinizin MS Word dosyası olarak biçimlendirilmesi gerektiğini lütfen unutmayınız.

Yazıların hazırlanması

İlk sayfa metnin başlığını, yazarın adını, bilgilerini içerir. İkinci sayfada başlık yeniden yazılır ve bunu özet (100 ile 200 kelime arasında) ile 3 ila 5 anahtar sözcük takip eder. (Kör hakemlik süreci için yazar bilgileri yer almayan bir gönderi dosyası hakemlere iletilecektir). Sonraki sayfalar numaralandırılmalıdır. Çalışmalar İngilizce veya Türkçe olmalıdır. İngilizce hazırlanan çalışmalar için Türkçe başlık, öz ve anahtar sözcükler zorunlu değilken Türkçe hazırlanan metinlerin İngilizce başlık, öz ve anahtar sözcüklere sahip olması gerekmektedir. Makale sonunda, çok yazarlı makalelerde araştırmacıların Katkı Oranı Beyanı verilmeli; makalelerin desteklendiği bir kurum veya kuruluş varsa Destek ve Teşekkür Beyanı, çatışma durumu varsa da Çatışma Beyanı verilmelidir.

Yazılar için varsayılan yazı tipi Times New Roman ve yazı tipi boyutu 12 puntodur. 

Lectio Socialis is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.