PDF EndNote BibTex RIS Cite

SOSYAL BİLGİLER 6. SINIF MÜFREDATINDA YER ALAN MİLLİ VE EVRENSEL DEĞERLER

Year 2011, Volume 6, Issue 1, 79 - 85, 01.03.2011

Abstract

Bu araştırmanın amacı İlköğretim Sosyal Bilgiler 6. Sınıf programı ve ders kitaplarında yer alan ulusal ve evrensel değerlerin nasıl bir dağılım gösterdiğini belirlemek ve 6.sınıf öğrencilerine verilecek olan değer eğitiminin gerekliliğini ve önemini ortaya koymaktır. Sosyal bilgiler 6.sınıf ders kitabı ve öğretim programının incelenmesi sonucu ulaşılan ulusal ve evrensel değerlerin program geneline dağıtılmaya çalışıldığı ve hemen her ünitede çeşitli değer veya değerlere yer verildiği görülmüştür. Bunun yanı sıra değerleri sınıflandırırken milli ve evrensel değerlerin birbirleriyle sıkı bir ilişki içerisinde olduğu da dikkat çekmektedir.

NATIONALAND UNIVERSAL VALUES IN SOCIAL STUDIES TH 6 GRADE CURRICULUM

Year 2011, Volume 6, Issue 1, 79 - 85, 01.03.2011

Abstract

The aim of this study is to determine how national and universal values, which occur in Primary th Education Social Studies 6 Grade program and course books, are distributed and to mention the th requirement and importance of value education that will be given to 6 grade students. It has been th found out as a result of the analysis of social studies 6 grade course book and education program that national and universal values are tried to be distributed throughout the program in each unit. Furthermore, it is pointed out that national and universal values are in close relationship with each other during the classification of values.

Details

Other ID JA55CM74EN
Journal Section Research Article
Authors

Esra MİNDİVANLİ This is me
It is not affiliated with an institution


Elif AKTAŞ This is me
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ, KAZIM KARABEKİR EĞİTİM FAKÜLTESİ

Publication Date March 1, 2011
Published in Issue Year 2011, Volume 6, Issue 1

Cite

APA Mindivanli, E. & Aktaş, E. (2011). SOSYAL BİLGİLER 6. SINIF MÜFREDATINDA YER ALAN MİLLİ VE EVRENSEL DEĞERLER . Bayburt Eğitim Fakültesi Dergisi , 6 (1) , 79-85 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/befdergi/issue/23152/247302