değerlendirme oturumuyla birlikte 5 oturum şeklinde gerçekleşti. Prof. Dr. Emine Yeniterzi’nin başkanlığını yaptığı oturumda sunulan tebliğler genel itibariyle edebiyatımızda tür olarak Esmâü’l-Hüsnâ’lar üzerineydi. Prof. Dr. Emine Yeniterzi Larendevi İbrahim Şânî’nin bir beytini okuyarak, Cenâb-ı Allah’ı tanımak istiyorsak isimlerinden başlamamız gerektiğini vurguladı. İlk olarak Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk manzum ve mensur Esmâü’l-Hüsnâ’ların içerikleri hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Mahmut Kaplan “Nâbî’nin Tevhidlerinde Esmâü’l-Hüsnâ Algısı” başlığını taşıyan bildirisinde Nâbî’nin tevhidlerine derinlemesine bir bakış açısıyla nüfuz ederek fikirlerini paylaştı. Ayrıca oturum esnasında kaleme aldığı bir şiirini okuyan Prof Dr. Mahmut Kaplan, meslektaşı Prof. Dr. Emine Yeniterzi tarafından “iki kanatlı” şeklinde nitelendirildi. Bu oturumda Doç. Dr. Selami Turan “Nimet ve Surûrî’nin Şiirlerinde Geçen Cenâb-ı Allah’ın İsim ve Sıfatları” ve Doç. Dr. Bahir Selçuk
Primary Language | Turkish |
---|---|
Journal Section | Articles |
Authors | |
Publication Date | June 1, 2012 |
Published in Issue | Year 2012 Volume: 10 Issue: 2 |