Makalemiz, Sultan Abdülmecid’in, halkın ihtiyaçlarını yerinde görmek ve şikâyetlerini dinlemek maksadıyla 1846’da Rumeli’ye yaptığı geziyi incelemektedir. Sultan, bu gezisine 6 Mayıs 1846 tarihinde İstanbul’un Yedikule kapısından çıkarak başlamıştır. Ayastefanos, Büyükçekmece, Silivri, Çorlu, Burgaz, Edirne, Zağra—i atik, Kızanlık, Tırnova, Ruscuk, Silistre, Şumnu ve Varna güzergâhını takip ederek 14 Haziran 1846 tarihinde deniz yolu ile İstanbul’a dönmüştür. Padişah bu gezisi sırasında vatandaşların sıkıntılarını dinlemiş ve halledilmesi için yetkililere gerekli emirleri vermiştir. Ayrıca gezi güzergahındaki yerleşim yerlerinde bulunan, başarılı askeri ve mülki erkânı huzuruna kabul ederek taltif etmiş, Sırp, Eflâk ve Boğdan beyleri ile yabancı devletlerin temsilcilerini kabul etmiştir. Bu gezi ile Sultan, taşradaki halk ile idarecilerin merkeze bağlılıklarını güçlendirmeyi amaçlamıştır
Primary Language | Turkish |
---|---|
Journal Section | ARTICLES |
Authors | |
Publication Date | June 1, 2009 |
Published in Issue | Year 2009 Volume: 24 Issue: 1 |