Year 2014, Volume 1 , Issue 3, Pages 59 - 68 2014-12-28

Yaz ve Kış Saati Uygulamasının Türkiye için Değerlendirilmesi

Ali KOCALAR [1] , Hüseyin TOROS [2]


Güneş doğuş ve batış saatlerinin mevsimlere göre değişiklik arz etmesinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde yaz ve kış saati uygulaması yapılmaktadır. Bir ülke içerisinde işe başlama ve bitiş saati gibi kurum, kuruluş ve sistemlerin ortak hareket edebilmesi için ortak saat kullanılmaktadır. Mesela, haberleşme ve ulaşım sistemlerinin hızlı ve düzenli bir biçimde yapılabilmesi ortak saatle daha kullanışlı olabilmektedir. Çünkü yerel saat sosyal ve ekonomik alanda karışıklıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden küçük yüzölçümüne sahip ülkelerde tek bir ortak saat, büyük ülkelerde birden fazla ortak saat kullanılabilmektedir.

                Türkiye'de gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan miktarından tasarruf etmek amacıyla yapılan  yaz saati uygulaması 7 ay sürmektedir. Yaz saati uygulaması 1947’de başlamıştır. 1965 ve 1972 yılları arasında bu uygulama askıya alınmıştır. 2008 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı uygulamanın kaldırılmasını 2,5 GMT zaman diliminin oluşturulup kullanılmasını önermiştir. Fakat çalışmada herhangi bir ilerleme olmamıştır.

Bu çalışmada tüm illerde güneşin doğuş öncesi veya batış sonrası toplam çalışılan mesai saatleri hesaplanmıştır. Bunun için güneşin doğuş ve batış saatleri dikkate alınarak işe başlama ve bitiş arasındaki farklar alınmıştır. Ayrıca tüm illerdeki nüfus sayıları ile çalışılan zaman çarpılarak bütün nüfusun kaç milyon saat gün ışığından faydalanmadan çalıştığı hesaplanmıştır.

Primary Language tr
Journal Section Makaleler
Authors

Author: Ali KOCALAR

Author: Hüseyin TOROS

Dates

Publication Date : December 28, 2014

APA KOCALAR, A , TOROS, H . (2014). Yaz ve Kış Saati Uygulamasının Türkiye için Değerlendirilmesi. Avrupa Bilim ve Teknoloji Dergisi , 1 (3) , 59-68 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/ejosat/issue/5381/73006