PDF Zotero Mendeley EndNote BibTex Cite

Gelişim Takibi Esaslı Bilinçli Oyun Yaklaşımı:Babyplay Babyplay Gelişim Takibi Esaslı Bilinçli Oyun Merkezi

Year 2015, Volume , Issue , 24.06.2015

Abstract

0-12 aylık çocuklar için bireysel gelişim takibi, 13-18 ay, 19-24 ay, 25-30 ay ve 30-36 ay çocuklar için ise en fazla 5 kişiden oluşan oyun grupları oluşturulmaktadır.

0-36 bebek gelişim takibinin oyun ortamında yapıldığı bir programdır. Bebek gruplarında ailelere bebeklerinin o ayki gelişimleri hakkında bilgi verilmekte, ev etkinlik önerileri sunulmaktadır.

1-3 yaş gruplarında ise, Bu programda amaç oyun; araç ise gelişim maddeleridir. Böylece oyun “bilinçli bir şekilde” çocuğa sunulmaktadır. Önceden kurgulanmış ortamda çocuğun serbest bir şekİlde keşfetmesine fırsat verilmektedir.

İki öğretmen ve bir Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı eşliğinde seanslar sürmektedir. Çocuklara oyun ortamında serbest keşif ve deneyimleme imkanı verilerek var olan

potansiyelleri  gözlemlenmekte,  gelişimine  dair  ipuçları  elde  edilmektedir. Gereken durumlarda öğretmen yönlendirmesi ya da o nesneyi farketmesi için ipuçları kullanılmaktadır.

Her  gelişim  dönemine  ait  maddelerin  kazanımının  takibi  yapılarak,  o  döneme  ait temel gelişim maddeleri haftalara bölünüp, kazanım durumu hakkında ailelere bilgiler verilmektedir.

-

Year 2015, Volume , Issue , 24.06.2015

Abstract

DEĞERLENDİRME Çocukların seans boyunca gözlenmesi, O haftaki gelişim maddelerinin etkinlikler ile kazanımının gerçekleşip gerçekleşmediği, gerçekleştiyse hangi tür etkinlikle gerçekleştiği, Ebeveyn ile seans süresince ya da randevu alınarak ayrı bir saatte görüşmeler yapılmakta, çocuk hakkında detaylı bilgi alınarak aileye bilgiler verilmektedir

Details

Primary Language English
Journal Section Oral Presentation
Authors

Özge BOZKURT

Publication Date June 24, 2015
Application Date June 23, 2015
Acceptance Date October 20, 2021
Published in Issue Year 2015, Volume , Issue

Cite

APA Bozkurt, Ö. (2015). Gelişim Takibi Esaslı Bilinçli Oyun Yaklaşımı:Babyplay Babyplay Gelişim Takibi Esaslı Bilinçli Oyun Merkezi . Hacettepe University Faculty of Health Sciences Journal , 3rd National Congress of Child Development and Education (International Participations) (Congress Book) , . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/husbfd/issue/7893/103893