Yalı Camii Samsunun Hançerli Mahallesinde, Buğday Pazarı semtindedir. Caminin vakfiyesi yoktur. Fakat camii İçin bir dükkânın vakfedildiği kayıtlardan anlaşılmaktadır“ . Ana mekânın giriş kapısı üzerinde bulunan iki satırlık Arapça kitabeden; Hayrettin Hoca adında hayırsever bir kişi tarafından H. 890 - M. 1485 tarihinde yapıldığını öğreniyoruz. Yapının harim kısmı kesme taş ve tuğladan, son cemaat yeri ile minarenin gövde kısmı yenilenerek tuğla ve betondan yapılmıştır, örtü ve tromplar dışta kurşunla kaplıdır. Çeşitli zamanlarda yapılan tamirlerle bugüne kadar gelebilen yapı halen kullanılmaktadır.
Primary Language | Turkish |
---|---|
Subjects | Studies on Education |
Journal Section | Table of Contents |
Authors | |
Publication Date | November 27, 2014 |
Published in Issue | Year 1990 Volume: 5 Issue: 1 |