12 Mart Döneminin son hükümeti, Naim Talu’nun Başbakanlığı altında kurulan AP-CGP koalisyon hükümetidir. Aslında Talu Hükümeti, bir seçim hükümeti olarak kurulmuştur. Genel olarak Türk kamuoyunun, özellikle de siyasi çevrelerin Talu Hükümetinden en önemli beklentisi " Türk demokrasisinin 12 Mart askeri muhtırası ile aldığı yaranın onarılabilmesi için ulusal iradenin parlamentoya tam olarak yansımasını sağlayacak, özgür ve demokratik bir seçim ortamının oluşturulması ve bir an önce de seçime gidilmesi" olarak belirtilebilir. Talu Hükümeti de bu beklenti doğrultusunda hareket etmiş, uygun bir seçim ortamı hazırlamış ve Türkiye 14 Ekim 1973 tarihinde milletvekilliği genel seçimleri için sandık başına gitmiştir. Seçimde 16.798.164 kayıtlı seçmenden 11,223.843’ü oy kullanmıştı. Seçime katılma oranı %66.S olarak gerçekleşmişti. Bu seçmenler 70.086 sandıkta 450 milletvekili ve 50 senatörü seçmek için oy kullanmışlardı.
Primary Language | Turkish |
---|---|
Subjects | Studies on Education |
Journal Section | Table of Contents |
Authors | |
Publication Date | November 27, 2014 |
Published in Issue | Year 2001 Volume: 13 Issue: 1 |