BibTex RIS Cite

Spiker Olmak O Kadar Kolay mı?

Year 2009, Issue: 25, 209 - 228, 01.12.2009

Abstract

Bu çalışmada radyo ya da televizyonda spiker olarak görev yapabilecek kişilerin nitelikleri üzerindedurulmaktadır. Spikerliğin ilk şartı dinleyiciler/izleyiciler tarafından rahatlıkla anlaşılabilecekbir ses tonu ve diksiyona sahip olunmasıdır. İkinci şartı spikerin bilgili, kültürlü olması,bu alanda özel eğitim almış olması ve tercihen yabancı dil bilmesidir. Özellikle haber spikerleriiçin daha önemli olan üçüncü şart haberde güvenilirlik açısından, spikerin yüz kızartıcı birsuçtan dolayı hüküm giymemiş olması veya toplum tarafından ahlaksız bir kişi olarak tanınmamasıgerektiğidir. Spikerin fiziksel görünüşü ise ilk üçü kadar önemli olmamakla birlikte,izleyicinin dikkatini mesajdan uzaklaştırıp kendi kusurlarına çekecek nitelikte olmamalıdır.

Is It So Easy To Become Announcer?

Year 2009, Issue: 25, 209 - 228, 01.12.2009

Abstract

The people’s qualities who can work as an announcer in radio or television will be studied in this study. The first provision of being announcer is to have voice and diction which should be understood easily. The second provision is that announcer should be well-informed, cultured, well educated and also announcer should know a foreign language. The third provision for news announcer is that announcer should not be punished or sent to jail because of immoral action and announcer should not be known an immoral person by society. Physical vision of the announcer is not as important as the other provisions but it should not remove audience’s attention from message and draw attention to his or her faulty.

There are 0 citations in total.

Details

Other ID JA29TS65HA
Journal Section Articles
Authors

Metin Kasım This is me

Publication Date December 1, 2009
Published in Issue Year 2009 Issue: 25

Cite

APA Kasım, M. (2009). Spiker Olmak O Kadar Kolay mı?. Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi(25), 209-228.

Selçuk University Journal of Studies in Turcology is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License (CC BY NC).