Year 2019, Volume 33 , Issue 4, Pages 315 - 334 2019-12-27

Once Upon a Time Istanbul Children’s Book Fair: In Memory of Prof. Dr. Meral Alpay!
Bir Zamanlar İstanbul Çocuk Kitapları Fuarı: Prof. Dr. Meral Alpay’ın Anısına!

Nabey ÖNDER [1]


There is more to know about Professor Meral Alpay beyond her prowess as a teacher in order to understand who she was: Her creativity, her organizational skills, her patience and the excellent results she attained were among her qualities. One has to be familiar with the International Children’s Book Fair held in Istanbul in 1979 attended by 25 foreign and 24 local publishers, renewed the following year with even more attendees. This event was made possible thanks to her talent to bring together and host such a wide variety of guests and products. She was both friendly and humane with a constructive and conciliatory personality. While she was severe with errors, she knew how to guide us towards the right path through caution and advice. May she rest in peace.

Sayın Prof. Dr. Meral Alpay’ı anlatabilmek için onun hocalığının dışında, yaratıcılığı, organizasyon becerisi, sabrı ve aldığı verimli sonuçları da bilmek gerek. Onun için de 1979 Uluslararası Çocuk Yılı nedeniyle İstanbul’da düzenlenen ve 25 yabancı ülkenin, 24 yerli yayıncının; bir yıl sonra da 27 yabancı ülkenin ve 25 yerli yayıncının katıldığı “İstanbul Uluslararası Çocuk Kitapları Fuarı” ve etkinliklerini anlayabilmek gerek. Bu fuar boyunca uluslararası boyutta birbirine düşman ülkeleri aynı mecrada buluşturması, yurt içindeki her tür düşüncede sahip yayıncıların kitaplarını aynı sergi ortamında buluşturabilmesi Sayın Hocamız Meral Alpay’ın becerisi sayesinde sağlanmıştır. Munis, insancıl, yapıcı, uzlaştırıcı bir karaktere sahip olan ancak hatayı kabul etmeyen, uyararak doğruyu bulmanızı sağlayan değerli hocamız nur içinde yatsın.

  • .
Primary Language tr
Subjects Information Science and Library Science
Journal Section Reader Letters
Authors

Author: Nabey ÖNDER
Institution: Bilinmiyor
Country: Turkey


Dates

Publication Date : December 27, 2019

APA ÖNDER, N . (2019). Bir Zamanlar İstanbul Çocuk Kitapları Fuarı: Prof. Dr. Meral Alpay’ın Anısına!. Türk Kütüphaneciliği , 33 (4) , 315-334 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/tk/issue/50920/659097