Beni soracak olursanız, bir çeşit kuyumcuyum
Ama elmaslarla, incilerle, yakutlarla meşgul değilim.
Onları, avuç avuç sizlere, değerli konuklara armağan ediyorum!
Benim hazinelerim, benim uğraştığım malzeme: Kelimeler.
Şimdi size onlardan birini tanıtacağım.
demişti, Semih! 5 Ekim 2013’te. Baba olarak kızını damada emanet ettiğinde misafirlere “düğün” kelimesinin etimolojisini yaparak “hoş geldiniz” demişti. Öyle ki “düğün” kelimesi için şimdiye kadar yapılan etimolojik açıklamaları sıralayıp bunların hangi gerekçelerle doğru olmadığını anlattıktan sonra kendisinin yeni etimolojik açıklamasını gerekçeleriyle esprili bir şekilde anlatmıştı. Böylece misafirlere sadece eğlenmek için değil, aynı zamanda bilinçli bir kutlama için geldiklerini öğretmişti.
Primary Language | Turkish |
---|---|
Subjects | Linguistics (Other) |
Journal Section | Semih Tezcan Anısına... |
Authors | |
Publication Date | August 3, 2018 |
Submission Date | March 16, 2018 |
Published in Issue | Year 2018 Issue: 28 |