ISSN: 2149-7206
e-ISSN: 2667-4289
Başlangıç: 2015
Yayımcı: İstanbul Aydın Üniversitesi
Kapak Resmi
 

Aydın İnsan ve Toplum Dergisi; Aralık ve Haziran olmak üzere yılda 2 kez basılı ve elektronik olarak yayımlanan hakemli bilimsel bir dergidir. Çeşitli bilimsel araştırma yöntemlerinin uygulandığı makaleler kabul edilmekte ve Aydın İnsan ve Toplum Dergisi editör kurulu, ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir. Aydın İnsan ve Toplum Dergisi; çift taraflı kör hakemlik sürecini kullanmaktadır ve inceleme sürecinin tüm basamaklarında yazarlar hakem isimlerini, hakemler de yazar isimlerini bilmemektedir. Açık erişim politikası kapsamında akademik dünyaya hizmet vermekte olan Aydın İnsan ve Toplum Dergisi makale kabul ve yayım sürecinde yazarlardan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Makale kabul sürecinde TÜBİTAK-Ulakbim tarafından sağlanan DergiPark çevrimiçi sistemi kullanılarak tüm yayın süreci takip edilmektedir. DergiPark tarafından sağlanan altyapı ile Aydın İnsan ve Toplum Dergisi bünyesindeki makaleler, ulusal ve uluslararası erişime açık hale gelerek, farklı kitlelerin ulaşmasına olanak sağlanmaktadır.  Makale başvuruları Dergipark üzerinden yapılmalıdır. 

Makalelerinizi taslak makaleye göre düzenleyip benzerlik raporuyla birlikte göndermeniz gerekmektedir. Benzerlik rapor oranı %15’in üzerinde olan makaleler kabul edilmeyecektir.

Araştırma Makalesi gönderecek yazarların, makale ile birlikte Etik Onay Belgesini de sisteme yüklemesi zorunludur. 

Etik Kurul İzni
aşağıda yer alan araştırmalar için “Etik Kurul İzni” gerekmektedir;
· Anket, mülakat, odak grup çalışması, gözlem, deney, görüşme teknikleri kullanılarak katılımcılardan veri toplanmasını gerektiren nitel ya da nicel yaklaşımlarla yürütülen her türlü araştırmalar,
· İnsan ve hayvanların (materyal/veriler dahil) deneysel ya da diğer bilimsel amaçlarla kullanılması,
· İnsanlar üzerinde yapılan klinik araştırmalar,
· Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar,
· Kişisel verilerin korunması kanunu gereğince retrospektif çalışmalar,
Bu makalelerde kesinlikle “Etik Kurul İzni” makale içinde belirtilmelidir. Makalelerde Araştırma ve Yayın Etiğine uyulduğuna dair ifadeye yer verilmelidir.

Not: Telif formu ve taslak makale dosyalarını indirmek için google hariç diğer tarayıcılardan birini kullanınız.

TASLAK MAKALE

TELİF FORMUAll site content, except where otherwise noted, is licensed under a Creative Common Attribution Licence. (CC-BY-NC 4.0)

by-nc.png