Özet: Bu çalışmada Baudelaire-Montaigne-Rousseau arasında bir karşılaştırma denemesi
yapılmaktadır. Her üç yazar arasında benzerlikler kurulmakta ve yapıtları bu gözle çözümlenmeye çalışılmaktadır. Hedefimiz, Rousseau ve Baudelaire üzerindeki Montaigne etkisini vurgulamaktır. Böylelikle, Denemeler,Yalnız Gezerin Düşleri ve Paris Sıkıntısı'nda bulunan ortak izlekleri irdelemeye çalışacağız.
Anahtar Kelimeler: Ruh çözümleme, karşılaştırma, sıkıntı, düş, etkilenme, benzerlik, saplantı, yeniden yazım.
Essay of an Comparative Analysis
(Montaigne -Rousseau-Baudelaire)
Abstract: Try of a comparative approach of "The Trouble of Paris" of Baudelaire: (Montaigne -Rousseau-Baudelaire) The author of this article suggests reading again the work of Baudelaire by comparing it with "The Tries (Essays)" of Montaigne, and "The Dreams of the solitary Walker" of Rousseau. The work of Baudelaire is so close by certain aspects of that of Rousseau, and that of Montaigne that we can speak about a direct influence there.
Key Words: psychoanalysis, comparison, trouble, dream, influence, metaphor, obsession, rewriting.
Ruh çözümleme karşılaştırma sıkıntı düş etkilenme benzerlik saplantı yeniden yazım
Birincil Dil | tr; en |
---|---|
Bölüm | Makaleler |
Yazarlar | |
Yayımlanma Tarihi | 30 Temmuz 2010 |
Yayımlandığı Sayı | Yıl 2010 Cilt: 14 Sayı: 1 |