Araştırma Makalesi
PDF BibTex RIS Kaynak Göster

KAYA BAHÇESİ: DOĞRU TESİS, BİTKİLENDİRME VE BAKIM

Yıl 2007, Cilt: 9 Sayı: 12, 71 - 79, 01.06.2007

Öz

Doğru tasarlanmış bir bahçe, kendi içinde bir dünyadır. Var olan tüm olanak ve teknikleri yerine göre kullanarak, istek ve düşünceleri de göz ardı etmeden oluşturulan bir bahçe ancak doğayı sunabilir. Dünyanın en güzel dağ bitkilerinin bahçede yetişebilmeleri ve bütün güzelliklerini sunabilmeleri amaçlanıyorsa, bahçede uygun koşullar sağlanmalıdır. Bahçe tasarımında bu tür bitkilerin gelişebileceği bir bahçe bölümünün oluşturulması adına ‘KAYA BAHÇESİ’ dediğimiz bir düzenlemenin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Alp iklimine uygun bitkiler ile Kaya bahçelerinin düzenlenmesi 19. yy’dan beri yapılmaktadır. Günümüzde artık pek çok bitki türü de bölgesel kullanımdan, evrensel kullanıma hızla dönüştürülmektedir. Bitkilerin vatanı ve istekleri hakkında yeterli bilgiye sahip olunduğu ve düzenleme özellikleri bilindiği takdirde bu tür düzenlemeler zor olmayacaktır.

Kaynakça

  • Yazar Kaynak belirtmemiştir.

KAYA BAHÇESİ: DOĞRU TESİS, BİTKİLENDİRME VE BAKIM

Yıl 2007, Cilt: 9 Sayı: 12, 71 - 79, 01.06.2007

Öz

Doğru tasarlanmış bir bahçe, kendi içinde bir dünyadır. Var olan tüm olanak ve teknikleri yerine göre kullanarak, istek ve düşünceleri de göz ardı etmeden oluşturulan bir bahçe ancak doğayı sunabilir. Dünyanın en güzel dağ bitkilerinin bahçede yetişebilmeleri ve bütün güzelliklerini sunabilmeleri amaçlanıyorsa, bahçede uygun koşullar sağlanmalıdır. Bahçe tasarımında bu tür bitkilerin gelişebileceği bir bahçe bölümünün oluşturulması adına ‘KAYA BAHÇESİ’ dediğimiz bir  düzenlemenin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Alp iklimine uygun bitkiler ile Kaya bahçelerinin düzenlenmesi 19. yy’dan beri yapılmaktadır. Günümüzde artık pek çok bitki türü de bölgesel kullanımdan, evrensel kullanıma hızla dönüştürülmektedir. Bitkilerin vatanı ve istekleri hakkında yeterli bilgiye sahip olunduğu ve düzenleme özellikleri bilindiği takdirde bu tür düzenlemeler zor olmayacaktır.

Kaynakça

  • Yazar Kaynak belirtmemiştir.

Ayrıntılar

Birincil Dil Türkçe
Bölüm Makaleler
Yazarlar

Ayşe ÖZDEMİR Bu kişi benim

Yayınlanma Tarihi 1 Haziran 2007
Yayınlandığı Sayı Yıl 2007 Cilt: 9 Sayı: 12

Kaynak Göster

APA Özdemir, A. (2007). KAYA BAHÇESİ: DOĞRU TESİS, BİTKİLENDİRME VE BAKIM . Bartın Orman Fakültesi Dergisi , 9 (12) , 71-79 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/barofd/issue/3402/46840


Bartin Orman Fakultesi Dergisi Editorship,

Bartin University, Faculty of Forestry, Dean Floor No:106, Agdaci District, 74100 Bartin-Turkey.

Tel: +90 (378) 223 5094, Fax: +90 (378) 223 5062,

E-mail: bofdergi@gmail.com