Yıl 2018, Cilt 7 , Sayı 2, Sayfalar 243 - 255 2018-12-28

Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine

Hatice KUŞAK SAMANCI [1]


Bilgisayar destekli geometrik tasarım (BGDT) uygulamaları son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Bezier eğrileri BGDT deki bazı önemli eğrilerdendir. Bezier eğrileri üzerinde şimdiye kadar pek çok çalışma yapılmıştır. Çalışmamızın amacı Minkowski-3 uzayındaki timelike rasyonel Bezier eğrilerinin bazı metrik özelliklerini araştırmaktır. İlk olarak bir timelike rasyonel Bezier eğrisinin Frenet çatısı hesaplanmıştır. İkinci olarak, timelike rasyonel Bezier eğrilerinin eğriliklerini hesaplandı. Daha sonra bu eğrilerin türev formüllerini elde ettik. 

timelike rasyonel Bezier eğrisi, Minkowski-3 uzayı, eğrilik
  • 1. Farin G. 1996. Curves and Surfaces for Computer-Aided Geometric Design, Academic Press.
  • 2. Marsh D. 2005. Applied Geometry for Computer Graphics and CAD, Springer-Verlag, Berlin, 2nd edn.
  • 3. Floater M. S. 1992. Derivatives of rational Bézier curves. Computer Aided Geometric Design, 9(3), 161-174.
  • 4. İncesu M. and Gürsoy O. 2004. Bezier Eğrilerinde Esas Formlar ve Eğrilikler, XVII Ulusal Matematik Sempozyumu, Bildiriler, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, 146-157.
  • 5. Georgiev G.H. 2008. Spacelike Bezier curves in the three-dimensional Minkowski space, Proceedings of AIP Conference 1067 (1).
  • 6. Pokorná B. and Chalmovianský P. 2011. Quadratic space-like Bézier curves in three dimensional Minkowski space. In Proceedings of Symposium on Computer Geometry (Vol. 20, pp. 104-110).
  • 7. Pokorná B. and Chalmovianský P. 2012. Planar cubic space-like Bezier curves in three dimensional Minkowski space. Proceeding of Syposium on Computer Geometry, SCG, 23, 93-98.
  • 8. Ugail H., Márquez M.C. and Yılmaz A. 2011. On Bézier surfaces in three-dimensional Minkowski space. Computers & Mathematics with Applications, 62 (8): 2899-2912.
  • 9. Kuşak Samancı H. 2018. Some Geometric Properties of The Spacelike Bezier Curve with a Timelike Principal Normal in Minkowski 3-Space, Cumhuriyet Science Journal 39(1): 71-79.
  • 10. Kuşak Samancı H. 2018. Metric Properties of a Spacelike Rational Bezier Curve with a Timelike Principal Normal, Konuralp Journal of Mathematics, 6(1), 144-148.
  • 11. Lopez R. 2014. Differential geometry of curves and surfaces in Lorentz-Minkowski space, International Electronic Journal of Geometry, 7(1): 44-107.
Birincil Dil tr
Konular Fen
Bölüm Araştırma Makalesi
Yazarlar

Orcid: 0000-0001-6685-236X
Yazar: Hatice KUŞAK SAMANCI (Sorumlu Yazar)
Kurum: Bitlis Eren Üniversitesi, FEF
Ülke: Turkey


Tarihler

Yayımlanma Tarihi : 28 Aralık 2018

Bibtex @araştırma makalesi { bitlisfen420286, journal = {Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi}, issn = {2147-3129}, eissn = {2147-3188}, address = {}, publisher = {Bitlis Eren Üniversitesi}, year = {2018}, volume = {7}, pages = {243 - 255}, doi = {10.17798/bitlisfen.420286}, title = {Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine}, key = {cite}, author = {KUŞAK SAMANCI, Hatice} }
APA KUŞAK SAMANCI, H . (2018). Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine. Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi , 7 (2) , 243-255 . DOI: 10.17798/bitlisfen.420286
MLA KUŞAK SAMANCI, H . "Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine". Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi 7 (2018 ): 243-255 <https://dergipark.org.tr/tr/pub/bitlisfen/issue/41777/420286>
Chicago KUŞAK SAMANCI, H . "Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine". Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi 7 (2018 ): 243-255
RIS TY - JOUR T1 - Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine AU - Hatice KUŞAK SAMANCI Y1 - 2018 PY - 2018 N1 - doi: 10.17798/bitlisfen.420286 DO - 10.17798/bitlisfen.420286 T2 - Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 243 EP - 255 VL - 7 IS - 2 SN - 2147-3129-2147-3188 M3 - doi: 10.17798/bitlisfen.420286 UR - https://doi.org/10.17798/bitlisfen.420286 Y2 - 2018 ER -
EndNote %0 Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine %A Hatice KUŞAK SAMANCI %T Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine %D 2018 %J Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi %P 2147-3129-2147-3188 %V 7 %N 2 %R doi: 10.17798/bitlisfen.420286 %U 10.17798/bitlisfen.420286
ISNAD KUŞAK SAMANCI, Hatice . "Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine". Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi 7 / 2 (Aralık 2018): 243-255 . https://doi.org/10.17798/bitlisfen.420286
AMA KUŞAK SAMANCI H . Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine. Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi. 2018; 7(2): 243-255.
Vancouver KUŞAK SAMANCI H . Minkowski-3 Uzayında Timelike Rasyonel Bezier Eğrilerinin Eğrilikleri Üzerine. Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi. 2018; 7(2): 255-243.