ISSN: 1303-9369
e-ISSN: 2687-6299
Başlangıç: 2003
Yayımcı: Bilim ve Sanat Vakfı
Kapak Resmi
 

Gelecek sayılar için Türkiye Araştırmalarına dair literatür değerlendirme ve tanıtım makalelerinizi dergiye iletebilirsiniz. Süreci biten makaleler sayı çıkış tarihleri beklenmeden erken görünüm ile yayınlanmaktadır. 

Birikimsiz (b)ilim olmaz.

Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi (TALİD) 2003 yılında yayınlanmaya başlayan uluslararası hakemli bir dergidir. 2022'ye kadar yılda 2 defa yayınlanan dergi 2023 yılıyla birlikte yılda bir defa yayınlanmaya başlamıştır. Özellikle derleme ve tanıtım makaleleri yayınlar. Gelen yazılar İntihal programlarından geçirilir. Dergi, EBSCO MLA International Bibliography, Index Islamicus,  Turkologischer Anzeiger, ASOS Index, SOBİAD Index ve İlahiyat Atıf Dizini gibi indekslerce taranmaktadır. Güncel bilgilere dizinler menüsünden ulaşılabilir.

TALİD, her sayısında ele aldığı konu ile ilgili kapsamlı birkaç giriş yazısından sonra konunun alt alanları ile ilgili literatür değerlendirme yazılarını ve yine konuyla ilgili bir söyleşiyi, klasik veya güncel bazı kaynakların, kitap ve tezlerin, kurum, dergi, ve kongrelerin tanıtım ve değerlendirmelerini içermektedir.