Canavan Hastalığı Yahudi olmayan toplumlarda çok nadir görülen, otozomal resesif geçişli, ciddi, ilerleyici bir lökodistrofidir. Aspartoasilaz enzim yetmezliği sonucu gelişmektedir. Makrosefali, hipotoni, nöromotor gelişme geriliği en sık görülen bulgularındandır. Altıncı ayda psikomotor gelişim durur ve bunu hiperekstansiyon atakları izler. Manyetik Rezonans Spektroskopi (MRS) incelemesi yüksek duyarlılığı ve özgüllüğü nedeniyle hastalığın tanısında oldukça değerlidir. Tedavisi olmamakla birlikte, tanının kesinleştirilmesi ve diğer tanıların ekarte edilmesi açısından Manyetik Rezonans görüntüleme (MRG) ve MRS önemlidir.
Canavan disease is an autosomal recessively inherited severe progressive leukodystrophy and is rarely seen in nonJewish communities. It results from the deficiency of the aspartoacylase enzyme. The most common findings are macrocephaly, hypotonia, and neuromotor retardation. Psychomotor development ceases and hyperextension attacks follow in the sixth month. Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS) is of high value in the diagnosis of this disease because of its high sensitivity and specificity. Although the disease has no treatment, Magnetic Resonance Imaging (MRI) and MRS are important for confirming the diagnosis and eliminating other disorders
Diğer ID | JA44BJ49PS |
---|---|
Bölüm | Case Report |
Yazarlar | |
Yayımlanma Tarihi | 1 Aralık 2013 |
Gönderilme Tarihi | 1 Aralık 2013 |
Yayımlandığı Sayı | Yıl 2013 Cilt: 7 Sayı: 4 |