Founded: 2021
Publisher: Malatya Turgut Ozal University
Cover Image
       

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi olarak hazırlanan İnsanat Sanat Tasarım ve Mimarlık Araştırmaları Dergisi, online ve açık erişimli olarak 2021 yılında yayın hayatına başlamış bilimsel ve hakemli e-dergidir.  

Aralık ve haziran ayları olmak üzere yılda iki kere yayınlanacak olan derginin dili Türkçe veya İngilizce'dir. Dergiye gönderilen çalışmalardan herhangi bir değerlendirme ve başvuru ücreti alınmamaktadır.  Dergi, uluslararası nitelikte olup çift kör hakemlik sürecini kullanmaktadır. 

İnsanat Art, Design and Architecture Research Journal, prepared by Malatya Turgut Özal University Faculty of Art, Design, and Architecture, is a scientific and peer-reviewed e-journal that started its publication life in 2021 as online and open access.

The journal will be published twice a year, in december and june, and its language is Turkish or English. No evaluation and application fee is charged for the studies submitted to the journal. The journal is internatial and uses the double-blind peer-review process.