Abstract Disease of Our Time: Obesity and Its Treatment The prevalence of a chronic disease, obesity, consistently increases in our country as all over the world. Obesity, in general, is the result of an imbalance between energy obtained from food and energy expended. Therefore, it seems to be a natural consequence of modern life causes such as sedanter life-style, phsical inactivity and unhealty diets. It is well-known fact that obesity is closely related with many diseases such as cardiovascular disease, type 2 diabetes, and certain cancers. In obese patients, implication of an individualized diet plan supported with regular exercise program is the most successfull method to provide weight loss and then, maintain ideal weight. Also, behavioral and pharmacological therapies as well as surgical treatment are other significant methods to combat with this serious chronical disease: obesity. In this review, the factors leading to obesity and treatment options were summarized.
Türkçe Özet: Kronik bir hastalık olan obezite prevalansı tüm dünyada ve ülkemizde giderek artmaktadır. Genel olarak enerji sağlayan gıdaların alınması ve harcanması arasındaki dengesizliğin neden olduğu obezite sedanter yaşam, fiziksel aktivite yetersizliği ve sağlıksız beslenme gibi modern yaşantının bir sonucu olarak görülmektedir. Obezitenin kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi birçok hastalık ile yakın ilişkisi olduğu bilinmektedir. Obez hastalarda kilo kaybının sağlanması ve uygun kilonun korunması için kişiye özgü diyet ve düzenli egzersiz programının uygulanması en başarılı yöntemlerdir. Ayrıca, davranış tedavisi, farmakolojik tedavi ve cerrahi tedavi yöntemi de obez hastaların tedavisinde uygulanan diğer yöntemlerdir. Bu derlemede obeziteye neden olan etkenler ve tedavi seçenekleri birlikte özetlenmiştir.
Primary Language | Turkish |
---|---|
Journal Section | Articles |
Authors | |
Publication Date | June 1, 2013 |
Submission Date | June 13, 2014 |
Published in Issue | Year 2013 Volume: 6 Issue: 2 |
MEU Journal of Health Sciences Assoc was began to the publishing process in 2008 under the supervision of Assoc. Prof. Gönül Aslan, Editor-in-Chief, and affiliated to Mersin University Institute of Health Sciences. In March 2015, Prof. Dr. Caferi Tayyar Şaşmaz undertook the Editor-in Chief position and since then he has been in charge.
Publishing in three issues per year (April - August - December), it is a multisectoral refereed scientific journal. In addition to research articles, scientific articles such as reviews, case reports and letters to the editor are published in the journal. Our journal, which has been published via e-mail since its inception, has been published both online and in print. Following the Participation Agreement signed with TÜBİTAK-ULAKBİM Dergi Park in April 2015, it has started to accept and evaluate online publications.
Mersin University Journal of Health Sciences have been indexed by Turkey Citation Index since November 16, 2011.
Mersin University Journal of Health Sciences have been indexed by ULAKBIM Medical Database from the first issue of 2016.
Mersin University Journal of Health Sciences have been indexed by DOAJ since October 02, 2019.
Article Publishing Charge Policy: Our journal has adopted an open access policy and there is no fee for article application, evaluation, and publication in our journal. All the articles published in our journal can be accessed from the Archive free of charge.
This work is licensed with Attribution-NonCommercial 4.0 International.