Amaç: Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin profesyonel değer algılarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı araştırmanın evrenini, İstanbul’da bulunan bir özel üniversitenin Sağlık Bilimleri Yüksekokulu’nda hemşirelik bölümünde öğrenim gören 254 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeksizin çalışmaya katılmayı kabul eden 211 öğrenci çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri “Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği (HPDÖ)” kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda öğrencilerin Profesyonel Değerleri Ölçeği puan ortalamasının 132.37±15.84 olduğu saptanmıştır. Ölçekten elde edilen en yüksek alt boyut puanının ise ''İnsan Onuru'' (47.87±5.99) olduğu belirlenmiştir. Profesyonel Değerleri Ölçeği puan ortalaması ile öğrencilerin gelir durumu, sağlık mensubu yakını olma durumu, mezun olduğu okul ve meslekten beklentisi karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken, cinsiyet, okuduğu sınıf ve okuldan beklentileri ile aralarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır. Sonuç: Sonuç olarak, birinci sınıfta okuyan, cinsiyeti kadın olan ve okuldan beklentisi meslek sahibi olan öğrencilerin Profesyonel Değerleri Ölçeği puan ortalaması diğerlerine göre anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Eğitim-öğretim sürecinin, hemşirelik öğrencilerinin hem bireysel hem de mesleki değerlerinin farkına varabileceği ve bu değerleri kazanabileceği şekilde yapılandırılması, nitelikli ve kaliteli bakımın verilmesinde çok önemlidir.
Anahtar sözcükler: Hemşirelik, öğrenci, profesyonel değerler, etkileyen faktörler
Journal Section | Articles |
---|---|
Authors | |
Publication Date | August 10, 2016 |
Submission Date | March 8, 2016 |
Published in Issue | Year 2016 Volume: 9 Issue: 2 |
MEU Journal of Health Sciences Assoc was began to the publishing process in 2008 under the supervision of Assoc. Prof. Gönül Aslan, Editor-in-Chief, and affiliated to Mersin University Institute of Health Sciences. In March 2015, Prof. Dr. Caferi Tayyar Şaşmaz undertook the Editor-in Chief position and since then he has been in charge.
Publishing in three issues per year (April - August - December), it is a multisectoral refereed scientific journal. In addition to research articles, scientific articles such as reviews, case reports and letters to the editor are published in the journal. Our journal, which has been published via e-mail since its inception, has been published both online and in print. Following the Participation Agreement signed with TÜBİTAK-ULAKBİM Dergi Park in April 2015, it has started to accept and evaluate online publications.
Mersin University Journal of Health Sciences have been indexed by Turkey Citation Index since November 16, 2011.
Mersin University Journal of Health Sciences have been indexed by ULAKBIM Medical Database from the first issue of 2016.
Mersin University Journal of Health Sciences have been indexed by DOAJ since October 02, 2019.
Article Publishing Charge Policy: Our journal has adopted an open access policy and there is no fee for article application, evaluation, and publication in our journal. All the articles published in our journal can be accessed from the Archive free of charge.
This work is licensed with Attribution-NonCommercial 4.0 International.