Araştırma Makalesi

Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme

Sayı: 15 30 Haziran 2026
PDF İndir
TR EN

Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme

Öz

Söz varlığı üzerinde yapılan çalışmalar söz konusu dilin olduğu kadar o dili konuşan toplumların özellikleri hakkında ipucu vermesi bakımından da oldukça kıymetlidir. Yaşayan dillerin söz varlığı içerisinde önemli bir yere sahip olan ve tıpkı insan, hayvan, bitki adları gibi temel kavramlar arasında kabul edilen akrabalık adları; aralarında kan bağı bulunan veya sonradan evlilik yoluyla aralarında bir ilişki veya yakınlık bulunan insanların birbirlerine göre durumunu ifade eden ögelerdir. Türkçe, asırlardır var olduğu coğrafyalarda gelişerek söz varlığını genişletmiş, başta devlet yönetimi, sosyal hayat, din ve kültür olmak üzere birçok alanda bünyesinde barındırdığı kelimeleri koruyarak günümüze kadar getirmiştir. Bu bağlamda Türkçenin söz varlığının zenginliğini ortaya koyan en temel başlıklardan biri de akrabalık adlarıdır. Akrabalık adları konusunda zengin bir söz varlığına sahip olan Türkçede her akrabalık durumu için ayrı bir adlandırma bulunmaktadır. Bu durum, sosyal hayatı ve sosyal hayatın getirdiği paylaşımları önemseyen Türklerin, gelenek ve göreneklerine sıkı sıkıya bağlandığının bir göstergesi olmakla beraber Türklerde aile ve akrabalık kavramının değerini de ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğünde yer alan akrabalık adlarını tespit ederek Türkçenin bu konudaki zenginliğini bir kez daha ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada, tarama metoduyla Karaçay-Malkar Türklerine ait 150 akrabalık bildiren ad tespit edilmiş, tespit edilen akrabalık adları üzerine çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler

Kaynakça

  1. Akkuş, M. (1995). Kitab-ı gunya (inceleme, metin, indeks, tıpkı basım). TDK Yayınları.
  2. Aksan, D. (2018). Türkçenin söz varlığı. Bilge Yayınevi.
  3. Arat, R. R. (1979). Kutadgu bilig III, indeks. Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Yayınları.
  4. Ataizi, D. (2012). Kaşgay Türklerinde akrabalık adları. Dilleri ve Kültürleri Yok Olma Tehlikesine Maruz Türk Toplulukları Konulu 4. Uluslararası Türkiyat Araştırmaları Sempozyumu, 23-26 Mayıs 2012, Ankara, Türkiye (s. 107-116).
  5. Atalay, B. (1998). Divan-ı Lügati’t Türk tercümesi. (4. Baskı, C. 1). TDK Yayınları.
  6. Atalay, B. (1940a). Divan-ı Lügati’t Türk tercümesi. (C. 2). TDK Yayınları.
  7. Atalay, B. (1940b). Divan-ı Lügati’t Türk tercümesi. (C. 3). TDK Yayınları.
  8. Aydoğmuş, E. (2018). Kazak Türkçesinde akrabalık terimleri. Akademik Bakış Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi, 65, 106-114.

Ayrıntılar

Birincil Dil

Türkçe

Konular

Kuzey-Batı (Kıpçak) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları

Bölüm

Araştırma Makalesi

Yayımlanma Tarihi

30 Haziran 2026

Gönderilme Tarihi

12 Nisan 2026

Kabul Tarihi

27 Haziran 2026

Yayımlandığı Sayı

Yıl 2026 Sayı: 15

Kaynak Göster

APA
Asıl, E. (2026). Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme. International Journal of Filologia, 15, 80-98. https://doi.org/10.51540/ijof.1928916
AMA
1.Asıl E. Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme. IJOF. 2026;(15):80-98. doi:10.51540/ijof.1928916
Chicago
Asıl, Enes. 2026. “Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme”. International Journal of Filologia, sy 15: 80-98. https://doi.org/10.51540/ijof.1928916.
EndNote
Asıl E (01 Haziran 2026) Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme. International Journal of Filologia 15 80–98.
IEEE
[1]E. Asıl, “Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme”, IJOF, sy 15, ss. 80–98, Haz. 2026, doi: 10.51540/ijof.1928916.
ISNAD
Asıl, Enes. “Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme”. International Journal of Filologia. 15 (01 Haziran 2026): 80-98. https://doi.org/10.51540/ijof.1928916.
JAMA
1.Asıl E. Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme. IJOF. 2026;:80–98.
MLA
Asıl, Enes. “Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme”. International Journal of Filologia, sy 15, Haziran 2026, ss. 80-98, doi:10.51540/ijof.1928916.
Vancouver
1.Enes Asıl. Karaçay-Malkar Türkçesi Sözlüğü’ndeki Akrabalık Adları Üzerine Bir İnceleme. IJOF. 01 Haziran 2026;(15):80-98. doi:10.51540/ijof.1928916

International Journal of Filologia, açık erişimli, akademik ve hakemli bir dergidir. Dergide yayımlanan makaleler Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası (CC BY-NC 4.0) lisansı ile lisanslanmaktadır. Dergi, bilimsel araştırmaların kamuya ücretsiz sunulmasının bilginin küresel dolaşımını güçlendireceği ilkesini benimsemekte olup bu doğrultuda tüm içeriğine anında açık erişim sağlamaktadır.

download?token=eyJhdXRoX3JvbGVzIjpbXSwiZW5kcG9pbnQiOiJqb3VybmFsIiwib3JpZ2luYWxuYW1lIjoiQ0MgTGlzYW5zLnBuZyIsInBhdGgiOiIyMGY5LzdhMmQvNTZiYi82OWQwMDQ0YmViNWNjOS42NDAzNTAxOS5wbmciLCJleHAiOjE3NzUyNDM4NjgsIm5vbmNlIjoiYmIwYjYyMjVmYTA4ZmQwZjkyMDE0ZjkxYzhlMjk4MTIifQ.Eu61IfVFWPFCsEAlVFi7wTk9hbUcs5Jhn9sAzkXrf1s  download?token=eyJhdXRoX3JvbGVzIjpbXSwiZW5kcG9pbnQiOiJqb3VybmFsIiwib3JpZ2luYWxuYW1lIjoiQ3Jvc3NyZWYuanBnIiwicGF0aCI6ImVjZWIvNDljMC9jYTljLzY5ZWQwZmVjNGQ3NWI2LjEyNjI5NjI4LmpwZyIsImV4cCI6MTc3NzE0NzM4OCwibm9uY2UiOiI4M2FhZWU2YmNhNjNmNWFjOWMzZTljNjZhNjg3ZGQxYyJ9.q_iUUK6wfsE_AcgK8tcAeYrNaTYCDpvgxYgzr2cXUck  download?token=eyJhdXRoX3JvbGVzIjpbXSwiZW5kcG9pbnQiOiJqb3VybmFsIiwib3JpZ2luYWxuYW1lIjoiaW1hZ2VzIC0gS29weWEucG5nIiwicGF0aCI6ImNlZTUvNjJiMC9iYWZhLzY5ZWQxMDMwYzM4YWI4LjM3NjI3ODkzLnBuZyIsImV4cCI6MTc3NzE0NzQ1Niwibm9uY2UiOiI1NWVkMTE2YzBlMzU5YTZhOTM2MDI5N2U4NWZmMWM5YiJ9.Z6_rpEAjyscbqJ5lSm_J3k_Cjp4r4NTCAWr7ylquw_w