BibTex RIS Kaynak Göster

Elmas Tel Kesme ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu ve Tel Performansı

Yıl 2014, Sayı: 5, 25 - 37, 01.01.2014

Öz

Italya ve Hindistan’da 2 mermer ocağında kullanılan elmas tellerin performans analizleri ile özelliklerini kıyaslayan bir bütünleşik bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma aynı zamanda kesme teknikleri ve taşocağı işletme teknikleri ile ilgili bilgi değişimini de amaçlamaktadır. Hem laboratuvarda hem de sahada testler yapılmış ve gerekli veri toplanmıştır. Çalışma sahaları Italya’da Carrara ve Hindistan’da Ambaji taş ocaklarıdır. Her iksinde de hem elmaslı tel testere hem de zincirli kesme makinası kullanılmıştır. Ancak çoğunlukla araştırma tel performasına odaklanmıştır. Sistemin performansını incelemek için elmas tel testere ile ilgili kurulu güç, kesme geometrisi, kesme hızı, telin uzunluğu, tele uygulanan gerilme, telin ve boncukların çapı ve metre başına düşen boncuk sayısı ile ilgili veri toplanmıştır. Buna ek olarak, mermer ve üst örtü malzemesinden numuneler alınmış ve mekanik laboratuvarında test edilmiştir. Böylece kaya-zemin etkileşimni ile ilgili veri alabilmek ve boncuk tüketimini değerlendirmek ve elmaslı tel testere ile taşın kesilmesi için rehber geliştirilmesi için kayanın farklı laboratuvar ölçeklerinde karakterizasyonu sağlanmıştır

Rock Characterization and Wire Performances for Dimension Stone Cutting by Diamond Wire Saw

Yıl 2014, Sayı: 5, 25 - 37, 01.01.2014

Öz

A joint research between Italy and India was conducted in 2 marble quarries to compare the characteristics of the diamond wires used, through the analysis of their performance. The research had also the aim to exchange the know-how on the quarrying methods and cutting techniques: tests were carried out both on site and in laboratory, and the necessary data were collected. The sites under investigation were Carrara (Italy) and Ambaji (India). In both quarries the mixed technique “diamond wire saw and cutting chain” is used, but research has focused mainly on the performance of the wire. The following data were collected on the diamond wire saw to outline the performance of the system: installed power, cut geometry, cutting speed, wire length, tension applied to the wire, diameter of wire and beads, number of beads/meter. Moreover, samples both of marble and of overburden waste rocks were collected, needful to carry out the mechanical laboratory tests. Therefore, a characterization of the rock at different laboratory scales was done, to obtain data on rock-tool interaction, to evaluate the beads consumption and to develop guidelines for dimension stone cutting with diamond wire saw

Ayrıntılar

Diğer ID JA95FD57DE
Bölüm Araştırma Makalesi
Yazarlar

Marilena Cardu Bu kişi benim

Alessandro Giraudi Bu kişi benim

Vemavarapu M.S.R. Murthy Bu kişi benim

Bhanwar Singh Choudhary Bu kişi benim

A.K. Shukla Bu kişi benim

Yayımlanma Tarihi 1 Ocak 2014
Yayımlandığı Sayı Yıl 2014 Sayı: 5

Kaynak Göster

APA Cardu, M., Giraudi, A., Murthy, V. M., Choudhary, B. S., vd. (2014). Elmas Tel Kesme ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu ve Tel Performansı. MT Bilimsel(5), 25-37.
AMA Cardu M, Giraudi A, Murthy VM, Choudhary BS, Shukla A. Elmas Tel Kesme ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu ve Tel Performansı. MT Bilimsel. Ocak 2014;(5):25-37.
Chicago Cardu, Marilena, Alessandro Giraudi, Vemavarapu M.S.R. Murthy, Bhanwar Singh Choudhary, ve A.K. Shukla. “Elmas Tel Kesme Ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu Ve Tel Performansı”. MT Bilimsel, sy. 5 (Ocak 2014): 25-37.
EndNote Cardu M, Giraudi A, Murthy VM, Choudhary BS, Shukla A (01 Ocak 2014) Elmas Tel Kesme ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu ve Tel Performansı. MT Bilimsel 5 25–37.
IEEE M. Cardu, A. Giraudi, V. M. Murthy, B. S. Choudhary, ve A. Shukla, “Elmas Tel Kesme ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu ve Tel Performansı”, MT Bilimsel, sy. 5, ss. 25–37, Ocak 2014.
ISNAD Cardu, Marilena vd. “Elmas Tel Kesme Ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu Ve Tel Performansı”. MT Bilimsel 5 (Ocak 2014), 25-37.
JAMA Cardu M, Giraudi A, Murthy VM, Choudhary BS, Shukla A. Elmas Tel Kesme ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu ve Tel Performansı. MT Bilimsel. 2014;:25–37.
MLA Cardu, Marilena vd. “Elmas Tel Kesme Ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu Ve Tel Performansı”. MT Bilimsel, sy. 5, 2014, ss. 25-37.
Vancouver Cardu M, Giraudi A, Murthy VM, Choudhary BS, Shukla A. Elmas Tel Kesme ile Boyutlu Taş Kesimi için Kaya Karakterizasyonu ve Tel Performansı. MT Bilimsel. 2014(5):25-37.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Authors transfer copyright to the publisher for the accepted submissions.