Yazım Kuralları

LÜTFEN ÖNCELİKLE AŞAĞIDAKİ NOKTALARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUNUZ:

Sayın yazar, 

1.Dergimize çalışmanızı göndermek için http://dergipark.gov.tr/muglajsci  adresini kullanabilirsiniz. Lütfen çalışmanızı makale gönderme menüsünde yer alan ön yükleme formatına uygun olarak hazırlayınız (Ön yükleme şablonu)

2.Çalışmanızla birlikte lütfen dergimize bir de İMZALI açıklayıcı mektup yollayın. Mektupta yayınınızın orijinal olduğunu, hiçbir yere  gönderilmediğini ve hiçbir yerde kısmen veya tamamen basılmadığını onaylayınız (Daha ayrıntılı bilgi için “Açıklamalar ve Etik” kısmına bakınız)   
3.
 Değerlendirme sürecinden sonra eğer makale kabul edilmiş ise tüm yazarlar
Telif Hakkı Devir Formu (Copyright Form) formunu onaylamalıdır.

4.ULAKBİM TR Dizin sistemlerinde tanımlayıcı ID bilgilerine yer verilecektir. Standardizasyonun sağlanabilmesi ve YÖK ile birlikte yürütülecek ortak çalışmalarda ORCID kullanılacağı için, TR Dizin’de yer alan veya yer almak üzere başvuran dergilerin, yazarlardan ORCID bilgilerini talep etmeleri ve dergide/makalelerde bu bilgiye yer vermeleri tavsiye edilmektedir.

Bu nedenle yazarların, http://orcid.org  adresinden ücretsiz olan bireysel ORCID numaralarını alması gerekmektedir. Aldığınız ORCID numarasını sistemde kayıt bilgilerindeki alana  girmeniz gerekmektedir.

 

MUĞLA BİLİM VE TEKNOLOJİ DERGİSİ EK BİLGİLER:

 

Muğla Bilim ve Teknoloji Dergisi (MJST) yılda iki kez (Haziran ve Aralık) yayınlanmaktadır. Dergi bir açık erişim dergisidir ve tamamen ücretsizdir.

Muğla Bilim ve Teknoloji Dergisi (MJST), temel bilim, mühendislik ve teknolojinin tüm yönleriyle ilgili orijinal araştırmaları kabul eder. Orijinal araştırma sonuçları, bilimsel incelemeler, kısa makale ve bilim ve teknolojinin çeşitli alanlarındaki teknik notlar yayın için kabul edilir. Derginin yayın dili İngilizce'dir. Ancak; Kabul edilirse İngilizce ve Türkçe özetler zorunludur.

Gönderilen makaledeki her yazar, yayın etiği'ne uygun, etik sorumluluklarını paylaşır. Gönderilen makalenin benzerlik oranını tespit etmek için iThenticate programı ® (Profesyonel İntihal Önleme) kullanılmaktadır. Gönderilen makaleyi değerlendirmek için, makalenin% 30'dan daha az benzerlik oranına sahip olması gerekir. % 30'dan fazla benzerliği olan makaleler reddedilir. Bu makaleler daha sonra yazarlar tarafından revize edilebilir ve yeni bir makale olarak dergi sistemine yeniden yüklenebilir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen derginin “Açıklamalar ve Etik” bölümünü inceleyin.

Yazarlar, makaleleri kabul edildikten sonra, Telif Hakkı Devir Formunu PDF formatında göndermelidir. Bu form tüm yazarlar tarafından imzalanmalı ve daha sonra MJST çevrimiçi sistemine yüklenmelidir.

Gönderilen makalenin değerlendirilmesi en az iki hakem tarafından yapılmaktadır. Bazı makaleler için hakem sayısı ikiden fazla da olabilir. Hakemler makaleyi incelemeyi kabul ettikten sonra 21 gün içinde değerlendirme prosedürünü tamamlamalıdır. Lütfen daha fazla bilgi için derginin “Açıklamalar ve Etik” bölümünü kontrol edin.