e-ISSN: 2146-538X
Founded: 2011
Publisher: Gumushane University
Cover Image
 

*** 2024 yılından itibaren dergimizin makale gönderim dosyaları (yazar şablonları, telif hakkı devir formu ve kontrol listesi) güncellenmiş olup yayın gönderecek yazarların, güncel şablonları sağ menüde yer alan KEŞFET kutusu altındaki "YAZAR FORMLARI" sayfasından indirmeleri ve aday yayınlarını ilgili formlara göre hazırlamaları gerekmektedir. İlgililere önemle duyurulur.


DİKKAT!  2024 YILI YAYIN AYI DEĞİŞİKLİĞİ

Dergimizde 2024 yılı (Cilt 14) itibariyle yayın aylarında değişikliğe gidilmiş olup mevcut sayıların 15 OCAK, 15 NİSAN, 15 TEMMUZ ve 15 EKİM olan tarihleri 15 MART, 15 HAZİRAN, 15 EYLÜL ve 15 ARALIK olarak güncellenmiştir. Dergimize yayın gönderecek araştırmacıların ilgili değişikliği göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur.

ÖNEMLİ DUYURULAR

1) Dergimize gönderilen aday yayınların benzerlik raporu, yazarın kendi tez ve/veya proje raporlarından üretilen yayınları da dahil, toplamda %20'den, tek bir kaynaktan ise %4'ten fazla olmamalıdır. Benzerlik taramaları dergimiz tarafından yapıldığından, makale gönderimi sırasında benzerlik raporunun gönderilmemesi önemle rica olunur. Yazarlar tarafından yüklenen benzerlik raporları dikkate alınmamaktadır. Makale Gönderimi ve Telif Hakkı Devir Formu (indir) ve Kontrol Listesi (indirolmayan veya eksik olan aday yayınlar ile benzerlik oranı sınırlarını aşan yayınlar ön incelemeye alınmayacaktır. 

2) Dergimize yayın gönderecek araştırmacıların güncellenmiş makale yazım şablonlarını (indir) dikkate alarak yayınlarını hazırlayıp yüklemeleri önemle duyurulur. Makale şablonuna uygun olmadan hazırlanan yayınlar düzeltilmek üzere yazara geri gönderilecektir. 

3) Yazar son okuma/düzeltme/yazım kontrol dahil tüm süreçleri sayının yayınlanacağı ayın başına kadar (1 Mart, 1 Haziran, 1 Eylül ve 1 Aralık) tamamlanan makaleler, kabul sırasına göre, derginin o ayki sayısında yayınlanmakta, sayının yayınlanacağı ayın 1'inden sonra kabul edilenler ise sonraki sayıya alınmaktadır.

TR Dizin Etik Kurallarla ilgili güncelleme hakkında bilgilendirme

25 Şubat 2020 tarihli ULAKBİM kararıyla, “Tüm bilim dalları için, etik kurul kararı gerektiren klinik ve deneysel insan ve hayvanlar üzerindeki çalışmalar için ayrı ayrı ETİK KURUL ONAYI alınmış olmalı, bu onay makalede belirtilmeli ve belgelendirilmelidir.” şartı getirilmiştir. Yazarlarımızın bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu şartı sağlamayan yayınlar kabul edilmemektedir.2024 - Volume: 14 Issue: 1