ISSN: 1301-255X
e-ISSN: 2687-4016
Başlangıç: 1997
Yayıncı: Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı
Kapak Resmi
       

 

Türk sanatları içerisinde önemli bir yere sahip olan halı, dokuma ve işleme sanatlarımız Türklerin semboller dünyasını, estetik duyarlılığını, gelenek ve göreneklerini kısacası kültürünü yansıtmaktadır. Bu sebeple geleneksel halı, kilim ve işleme sanatı örneklerimiz bir yandan ülkemizin tanıtımı ve ekonomisindeki yerini muhafaza ederken, diğer yandan da geçmiş nesillerin duygu, düşünce ve tecrübelerinin günümüze, dolayısı ile geleceğe aktarılmasında köprü görevi görmektedir.

Bu bağlamda Kurumumuz, kültürümüzün önemli bir parçası olan Türk halı sanatını tanıtmak, korumak ve yaşatmak amacıyla 1997 yılından bu yana ARIŞ dergisini yayımlamaktadır.

ARIŞ dergisinde halı, dokuma ve işleme sanatları alanında yayın kurallarına uygun olarak gönderilen tüm makaleler intihal denetiminden geçirilir. Makale, hakem sürecine girip 2 onay aldığı takdirde Arış Dergisi Yayın Kurulu kararıyla yayımlanmaktadır. Dergide yayımlanan tüm makalelere DOI numarası atanmaktadır. Makalesi onaylanan yazarların ORCID almaları istenmektedir.

           ARIŞ dergisi açık erişim sağlama politikasını benimsemiştir. Açık erişim bilginin yayılma hızını ve alanını artırarak insanlık için yararlı sonuçlar sağlamaktadır. ARIŞ dergisi kamu kaynakları kullanılarak hazırlanır ve yayımlanır, yazarlardan ücret talep etmez; yazar ve hakemlerine ilgili yönetmelik hükümlerine göre telif ödemesi yapar.


 

2022 - Sayı: 20-21

Araştırma Makalesi

1. TÜRK İŞLEME SANATINDA HAYAT AĞACI MOTİFİ VE UYGULAMALARI

Araştırma Makalesi

4. AVUKAT SERVET ÖRMEN KOLEKSİYONUNDAKİ YAĞCIBEDİR HALILARI

Araştırma Makalesi

5. TATAR LİNGVO KÜLTÜRÜNDE HALI ve KİLİM

Araştırma Makalesi

6. KONYA KÜÇÜKMUHSİNE KÖYÜ CİCİM TEKNİKLİ ÖRTÜLERİ

Araştırma Makalesi

7. ANADOLU KEÇEÇİLİĞİNDE USTALAR VE ATÖLYELERİ

Araştırma Makalesi

8. TEKKELERDE BULUNAN KEÇE SECCADELER

Araştırma Makalesi

9. TARIM HAVZASI’NDA BULUNAN YÜN DOKUMALAR ÜZERİNE BİR BAKIŞ

Araştırma Makalesi

12. YÖRÜK ÇUVALLARI

Araştırma Makalesi

17. SARIKAMIŞ KİLİMLERİ