Araştırma Makalesi
PDF EndNote BibTex RIS Kaynak Göster

Üniversite Öğrencilerinde Oyun Bağımlılığının Etkileri Üzerine Nitel Bir Çalışma

Yıl 2019, Cilt 3, Sayı 1, 27 - 34, 01.01.2019

Öz


Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanında bulunan bilgisayarlar, günlük yaşantımızı kolaylaştırmakla birlikte bazı olumsuz etkilere de neden olmaktadır. Bu olumsuzlukların başında her yaş grubunda görülen internet bağımlılığı gelmektedir. İnternet bağımlılığın temel nedenlerinden birisi de oyun bağımlılığıdır. Oyun bağımlılığı olan kişilerde çeşitli olumsuz etkenler görülebilmektedir. Bu çalışmada, bireyleri bir hastalık gibi saran ve bağımlı hale getiren dijital oyunların üniversite öğrencileri üzerindeki etkilerini ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca,  oyunlarının özellikle öğrenciler üzerindeki olumlu-olumsuz yönleri de ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, bireylerin dijital oyunları gerçek hayatla ilişkilendirdikleri, dijital oyun oynamayı başka etkinliklere tercih ettikleri ve dijital oyunların gerçek yaşamda karşılaşılan bir sorunun çözümünde yol gösterici olduğu görüşüne sahip oldukları elde edilmiştir.

Kaynakça

  • Yalçın, S., & Bertiz, Y. (2019). Üniversite öğrencilerinde oyun bağımlılığının etkileri üzerine nitel bir çalışma. Bilim, Eğitim, Sanat ve Teknoloji Dergisi (BEST Dergi), 3(1), 27-34.

Qualitative Study on the Effects of Game Addiction on University Students

Yıl 2019, Cilt 3, Sayı 1, 27 - 34, 01.01.2019

Öz

With the development of technology, computers in all areas of our lives make daily life easier, but also cause some negative effects. One of these negativities is the internet addiction seen in every age group. One of the main reasons for internet addiction is game addiction. There are various negative factors that can be seen in people who are addicted to the game. In this study, the effects of digital games on university students, which enveloped individuals as a disease and made them dependent, were investigated. The study also discussed the positive and negative aspects of their games, especially on students. In this study, qualitative interviewing techniques were used. The study revealed that individuals associate digital games with real life, prefer digital gaming to other activities, and that digital games are a guide to solving a problem in real life.

Kaynakça

  • Yalçın, S., & Bertiz, Y. (2019). Üniversite öğrencilerinde oyun bağımlılığının etkileri üzerine nitel bir çalışma. Bilim, Eğitim, Sanat ve Teknoloji Dergisi (BEST Dergi), 3(1), 27-34.

Ayrıntılar

Birincil Dil Türkçe
Konular Eğitim, Bilimsel Disiplinler
Bölüm Makaleler
Yazarlar

Seda YALÇIN Bu kişi benim (Sorumlu Yazar)
İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ
0000-0001-8855-7708
Türkiye


Yasemin BERTİZ Bu kişi benim
İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ
0000-0003-3026-0818

Yayımlanma Tarihi 1 Ocak 2019
Yayınlandığı Sayı Yıl 2019, Cilt 3, Sayı 1

Kaynak Göster

APA Yalçın, S. & Bertiz, Y. (2019). Üniversite Öğrencilerinde Oyun Bağımlılığının Etkileri Üzerine Nitel Bir Çalışma . Bilim Eğitim Sanat ve Teknoloji Dergisi , 3 (1) , 27-34 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/bestdergi/issue/40454/426282

Google_Scholar_logo_2015.PNG                road-issn.png                    citefactor_logo.png
ici2.png                SIS-Logo.png        15220

Creative Commons Lisansı