Yıl 2019, Cilt 12 , Sayı 3, Sayfalar 1454 - 1467 2019-12-31

Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri
The Slant Helices of The Timelike Normal Curves in Minkowski 3-Space According to N-Bıshop Frame

Hatice KUSAK SAMANCI [1] , Ayhan YILDIZ [2]


Bir eğrinin asli normal vektör alanı sabit doğrultuyla sabit açı yapıyorsa bu eğri slant helis olarak tanımlanır. Bu çalışmada timelike normalli bir eğrinin N-Bishop çatısına göre slant helis tanımı verilerek bazı karakterizasyonlar elde edilmiştir.

 

If the normal vector field of a curve makes a constant angle with constant direction, this curve is defined as a slant helix. In this study, some characterizations were obtained by giving the definition of slant helix according to the N-Bishop frame of a curve with timelike normal.

  • [1] Izumiya, S., Takeuchi, N. 2004. “New Special Curves and Developable Surfaces”, Turkish Journal of Mathematics, 28(2), 153-164.
  • [2] Bükcü, B., Karacan, M.K. 2008. “Bishop Frame of the Spacelike Curve with a Spacelike Principal Normal in Minkowski 3-Space”, Communications Faculte Science University Ankara Series A1 Mathematics Statistics, 57(1): 13-22.
  • [3] Bükcü, B., Karacan, M.K. 2013. “The Slant Helices According to Bishop Frame of the Spacelike Curve in Lorentzian Space”, Journal of Interdisciplinary Mathematics, 12(5), 691-700.
  • [4] Keskin, O., Yaylı, Y. 2017. “An application of N-Bishop frame to spherical images for direction curves”, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, 14(11), 1750162.
  • [5] Samancı, H.K., Kocayiğit H. 2019. “N-Bishop Darboux Vector of the Spacelike Curve with Spacelike Binormal”, Thermal Science, 23(1), 353-360.
  • [6] Scofield, P.D. 1995. Curves of Constant Precession. The American Mathematical Monthly, 102(6): 531-537.
  • [7] Uzunoğlu, B., Gök İ., Yaylı, Y. 2016. “A New Approach on Curves of Constant Precession”, Applied Mathematics and Computation, 275: 317-323.
  • [8] Bishop, R.L. 1975. There is More than One Way to Frame a Curve. The American Mathematical Monthly, 82(3): 246-251.
  • [9] Bükcü, B., Karacan, M.K. 2008. “Special Bishop Motion and Bishop Darboux Rotation Axis of The Space Curve”, Journal of Dyn. Systems and Geo. Theories, 6(1): 27-34.
  • [10] Bükcü, B, Karacan, M.K. 2008. “On the Slant Helices Accordıng to Bishop Frame of the Timelike Curve in Lorentzian Space”, Tamkang J. of Mathematics, 39(3): 255-262.
  • [11] Karacan, M.K. 2008. “Bishop Frame of the Timelike Curve in Minkowski 3-Space”, SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fen Dergisi, 3(1): 80-90.
  • [12] Bükcü, B., Karacan, M.K. 2009. “The Slant Helices According to Bishop Frame”, International J. of Computational and Mathematical Sciences, 3(2): 67-70.
  • [13] Bükcü, B., Karacan, M.K. 2010. “Bishop Frame of the Spacelike Curve with a Spacelike Binormal in Minkowski 3-Space”, Selçuk J. of Applied Mathematics, 11(1): 15-25.
  • [14] Yılmaz, S., Turgut, M. 2010. “A New Version of Bishop Frame and an Application to Spherical Images”, J. of Mathematical Analysis and Applications, 371(2): 764-776.
  • [15] Yılmaz, S., Özyılmaz, E., Turgut, M. 2010. “New Spherical Indicatrices and their Characterizations”, An Saint. University Ovidius Constanta, 18(2): 337-354.
Birincil Dil tr
Konular Mühendislik
Bölüm Makaleler
Yazarlar

Orcid: 0000-0001-6685-236X
Yazar: Hatice KUSAK SAMANCI (Sorumlu Yazar)
Kurum: Bitlis Eren Üniversitesi
Ülke: Turkey


Orcid: 0000-0002-7588-482X
Yazar: Ayhan YILDIZ
Kurum: Bitlis Eren Üniversitesi
Ülke: Turkey


Tarihler

Yayımlanma Tarihi : 31 Aralık 2019

Bibtex @araştırma makalesi { erzifbed559444, journal = {Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi}, issn = {1307-9085}, eissn = {2149-4584}, address = {}, publisher = {Erzincan Üniversitesi}, year = {2019}, volume = {12}, pages = {1454 - 1467}, doi = {10.18185/erzifbed.559444}, title = {Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri}, key = {cite}, author = {KUSAK SAMANCI, Hatice and YILDIZ, Ayhan} }
APA KUSAK SAMANCI, H , YILDIZ, A . (2019). Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri. Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi , 12 (3) , 1454-1467 . DOI: 10.18185/erzifbed.559444
MLA KUSAK SAMANCI, H , YILDIZ, A . "Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri". Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 12 (2019 ): 1454-1467 <https://dergipark.org.tr/tr/pub/erzifbed/issue/51325/559444>
Chicago KUSAK SAMANCI, H , YILDIZ, A . "Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri". Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 12 (2019 ): 1454-1467
RIS TY - JOUR T1 - Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri AU - Hatice KUSAK SAMANCI , Ayhan YILDIZ Y1 - 2019 PY - 2019 N1 - doi: 10.18185/erzifbed.559444 DO - 10.18185/erzifbed.559444 T2 - Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 1454 EP - 1467 VL - 12 IS - 3 SN - 1307-9085-2149-4584 M3 - doi: 10.18185/erzifbed.559444 UR - https://doi.org/10.18185/erzifbed.559444 Y2 - 2019 ER -
EndNote %0 Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri %A Hatice KUSAK SAMANCI , Ayhan YILDIZ %T Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri %D 2019 %J Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi %P 1307-9085-2149-4584 %V 12 %N 3 %R doi: 10.18185/erzifbed.559444 %U 10.18185/erzifbed.559444
ISNAD KUSAK SAMANCI, Hatice , YILDIZ, Ayhan . "Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri". Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 12 / 3 (Aralık 2020): 1454-1467 . https://doi.org/10.18185/erzifbed.559444
AMA KUSAK SAMANCI H , YILDIZ A . Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri. Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi. 2019; 12(3): 1454-1467.
Vancouver KUSAK SAMANCI H , YILDIZ A . Minkowski 3-Uzayında Tımelike Normalli Eğrilerin N-Bishop Çatısına göre Slant Helisleri. Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi. 2019; 12(3): 1467-1454.