Bu çalışmanın amacı; dört yıl boyunca (sekiz yarıyıl) fen alanında eğitim alan öğrencilerin sınıf bazında s, p ve d orbitallerini anlama düzeylerinin belirlenmesine yöneliktir. Araştırmanın örneklemi, üç farklı üniversitenin eğitim fakültesindeki Fen Bilgisi eğitiminde öğrenim gören birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma, 2010–2011 öğretim yılı ikinci yarıyıl sonunda toplam 367 öğrenciye uygulanmıştır. Çalışmada s, p ve d orbitallerin şekillerinin çizimiyle ilgili sorular sorulmuştur. Elde edilen veriler nicel ve nitel olarak değerlendirilmiştir. Nicel olarak veriler grafikler halinde verilmiştir. Nitelde ise öğrencilerin sınıflar bazında en fazla hata yapmış oldukları çizimler örnekler halinde verilmiştir. Bulgular sekiz dönem boyunca fen ve teknoloji eğitimi alan öğrencilerinin atom ünitesini iyi anlayamadıkları görülmüştür.
Birincil Dil | Türkçe |
---|---|
Bölüm | Makaleler |
Yazarlar | |
Yayımlanma Tarihi | 18 Mart 2014 |
Yayımlandığı Sayı | Yıl 2012 Cilt: 5 Sayı: 2 |