Kitap İncelemesi
PDF EndNote BibTex RIS Kaynak Göster

İslâmî Finansal Yönetim Örnek Olayları Ve Örnek Çözümleri (Vaka Analizleri)

Yıl 2021, Cilt 7, Sayı 2, 183 - 185, 31.07.2021

Öz

İslami finansal yönetim sistem ve uygulaması konvansiyonel finansal sistem ve uygulamasından oldukça farklıdır. İslami finansal yönetim, İslami kurallarla uyumlu şekilde çalışan, “değer hükümleri” ekseninde güncel hayat ile inancın (iman) bütünlüğünü esas alan bir yapıya sahiptir. Osman Okka ve Öğretim Görevlisi Hasan Kazak tarafından kaleme alınan "İslami Finans Serisi B1"in devamı niteliğinde olan kitap, İslami finans yönetiminin günümüzdeki konvansiyonel firmalarda uygulaması ile ilgili farklı firmalara ait 50 örnek olay ve çözümünü içermektedir. Konvansiyonel bir firmanın helal-haram sınırlarını dikkate almaya başlamasıyla birlikte İslami bir firmaya dönüşümünün başladığını ifade eden yazarlar örnek olaylar ve çözümlerinde İslami finansal yönetimin ilkelerinin pratik edilebilirliğini uygulamalı olarak göstermeye çalışmıştır. İslâmî Finansal Yönetim Örnek Olayları Ve Örnek Çözümleri (Vaka Analizleri) isimli kitap, ülkemizde İslami finansal yönetimin örnek olay ve çözümlerini müstakil olarak ele alan ilk çalışmaların başında yer almaktadır.

Islamic Financial Management Case Studies and Sample Solutions (Case Studies)

Yıl 2021, Cilt 7, Sayı 2, 183 - 185, 31.07.2021

Öz

The Islamic financial management system and practice is quite different from the conventional financial system and practice. Islamic financial management has a structure that works in accordance with Islamic rules, based on the integrity of daily life and belief (faith) on the axis of “moral judgments”. The book, which is the continuation of "Islamic Finance Series B1" written by Osman Okka and Hasan Kazak, includes 50 case studies and solutions of different companies about the application of Islamic finance management in today's conventional companies. The authors stated that a conventional firm started its transformation into an Islamic firm with the beginning of considering the halal-haram boundaries, and tried to demonstrate practicability of the principles of Islamic financial management in case studies and solutions. The book titled İslâmî Finansal Yönetim Örnek Olayları Ve Örnek Çözümleri (Vaka Analizleri) -Islamic Financial Management Case Studies and Sample Solutions (Case Studies)- is one of the first studies in our country that deals with case studies and solutions of Islamic financial management independently.

Ayrıntılar

Birincil Dil Türkçe
Konular Din Bilimi, İktisat
Bölüm Kitap Tanıtımı
Yazarlar

Aytaç AYDIN> (Sorumlu Yazar)
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ
0000-0001-9016-5711
Türkiye

Yayımlanma Tarihi 31 Temmuz 2021
Yayınlandığı Sayı Yıl 2021, Cilt 7, Sayı 2

Kaynak Göster

APA Aydın, A. (2021). İslâmî Finansal Yönetim Örnek Olayları Ve Örnek Çözümleri (Vaka Analizleri) . International Journal of Islamic Economics and Finance Studies , 7 (2) , 183-185 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/ijisef/issue/64355/929177

25855

IJISEF'te yayınlanan tüm makaleler Creative Commons Alıntı 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Bu lisans; yayınlanan tüm makaleleri, veri setlerini, grafik ve ekleri kaynak göstermek şartıyla veri madenciliği uygulamalarında, arama motorlarında, web sitelerinde, bloglarda ve diğer tüm platformlarda çoğaltma, paylaşma ve yayma hakkı tanır. Açık erişim disiplinler arası iletişimi kolaylaştıran, farklı disiplinlerin birbirleriyle çalışabilmesini teşvik eden bir yaklaşımdır.