Amaç ve Kapsam

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, yılda iki kez Haziran ve Aralık aylarında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından yayınlanan akademik hakemli bir dergidir. Dergimiz bilimsel niteliklere sahip çalışmalar yayınlayarak İlahiyat ve Sosyal Bilimler alanındaki bilgi birikime katkıda bulunmayı ve kamuoyu ile paylaşmayı amaçlamaktadır. Makale son kabul tarihi: 30 Haziran tarihli sayı için  01 Mart; 31 Aralık tarihli sayı için 01 Eylül’dür.

Dergimizde İlahiyat ve Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarına ait araştırma makalesi, derleme, çeviri, sadeleştirme, kitap kritikleri, sempozyum, seminer, konferans, panel gibi bilimsel etkinlik tanıtımları ve değerlendirmeleri gibi yazılar yayınlanmaktadır.

Dergimizin yayın dili Türkçe ve Arapça ve olup kapsamı genel olarak aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır: Temel İslam Bilimleri: Kur’an-ı Kerim, Hadis, Tefsir, İslam Hukuku, Kelam, İslam Mezhepleri Tarihi, Tasavvuf ve Arap Dili ve Edebiyatı; Felsefe ve Din Bilimleri: İslam Felsefesi, Din Felsefesi, Felsefe Tarihi, Mantık, Din Psikolojisi, Din Sosyolojisi, Din Eğitimi ve Dinler Tarihi; İslam Tarihi ve Sanatları: İslam Tarihi, İslam Sanatları Tarihi, Türk-İslam Edebiyatı ve Dini Musiki; Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Eğitimi. Temel araştırma alanlarına ilave olarak Osmanlı ve Orta Doğu araştırmalarına da dergimizde yer verilmektedir.

K.S.Ü. İlahiyat Fakültesi Dergisi, elektronik ortamda yayınlanmasının yanında basımı yapılarak ilgili kütüphanelere dağıtımı yapılmaktadır.

ilahiyatdergi@ksu.edu.tr 

Derginin Tarihçesi


Derginin Adı
ISNN
e-ISNN
Başlangıç Yılı
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi
1304-4524
2651-2637
2003                    

                                                                                                        Creative Commons Lisansı
                                                                                                                   Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi Creative Commons Atıf-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.