Yıl 2012, Cilt 1 , Sayı 1, Sayfalar 153 - 164 2012-10-18

Çeviri: Tarih Usullerine (Metotlarına) Dair

İpek Mete [1]


Günümüz dünyasında bilinenlere oranla bilinmeyen çok fazla şey vardır. Gerek dünyanın yapısı, gerekse insanlığı idare eden kurallar hakkında çok az bilgi sahibiyiz.

Hakkında bilgi sahibi olduğumuz kanunlar, bir yönden, daha basit kanunlar olarak ele alınabilir. Bunlardan önce ise aslî kanunlar yani bilinen anlamıyla "eşyanın hakikati" vardır ki onların başlangıcı ve sonu belli olmayan bir bilinmezlik örtüsü ile örtülüdür. Akıl, kendi seviyesinin üstüne yükselmeli ve sınırlarını aşmalıdır ki onları anlayabilsin. Eşyanın hakikati aklın sınırları içindedir, yani akıl onlarla çevrilidir. Eğer her birimiz bireysel olarak tabiî kanunları bilseydik şu an, geçmiş ve hatta gelecek bizim için keşfedilmiş olurdu. Yaşadığımız ânı araştırıp tabiî hareketleri bulur; onun ile karşı karşıya gelecek ve birlikte olacak diğer hareketleri fark eder ve sonuç olarak gelecek hakkında birçok konuda araştırma yapma imkânına sahip olurduk. Fakat ne yazık ki bildiğimiz şeyler çok basit ve azdır. Hatta hiçbir şeydir.

...
Birincil Dil tr
Bölüm Çeviri Makale
Yazarlar

Yazar: İpek Mete

Tarihler

Yayımlanma Tarihi : 18 Ekim 2012

APA Mete, İ . (2012). Çeviri: Tarih Usullerine (Metotlarına) Dair. Turkish History Education Journal , 1 (1) , 153-164 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/tuhed/issue/17716/185559