About

 ARIŞ Halı, Dokuma ve İşleme Sanatları Dergisi olarak 1997 yılında yayın hayatına başlamıştır. 2023 yılı itibarıyla yayın hayatına sanat tarihi dergisi olarak devam etmektedir. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından Haziran ve Aralık olmak üzere yılda 2 sayı yayınlanan akademik, bilimsel ve araştırmaya dayalı makalelere yer veren ulusal, indexli, hakemli bir dergidir.

Sanat tarihi ile ilgili bilimsel makaleler, bilimsel bir toplantıda sunulmuş ancak yayımlanmamış bildiriler ve lisansüstü tezlerden üretilmiş çalışmalar ile ilgili metinleri yayınlamaktadır.
Uluslararası COPE kriterlerini benimseyen açık erişimli bir dergidir.
ARIŞ dergisinde sanat tarihi alanında yayın kurallarına uygun olarak gönderilen tüm makaleler intihal denetiminden geçirilir. Makale, hakem sürecine girip 2 onay aldığı takdirde Arış Dergisi Yayın Kurulu kararıyla yayımlanmaktadır. Dergide yayımlanan tüm makalelere DOI numarası atanmaktadır. Makalesi onaylanan yazarların ORCID almaları istenmektedir.


ARIŞ dergisi açık erişim sağlama politikasını benimsemiştir. Açık erişim bilginin yayılma hızını ve alanını artırarak insanlık için yararlı sonuçlar sağlamaktadır. ARIŞ dergisi kamu kaynakları kullanılarak hazırlanır ve yayımlanır, yazarlardan ücret talep etmez; yazar ve hakemlerine ilgili yönetmelik hükümlerine göre telif ödemesi yapar.