ISSN: 1301-255X
e-ISSN: 2687-4016
Founded: 1997
Period: Biannually
Publisher: Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı
Cover Image
       

 

Türk sanatları içerisinde önemli bir yere sahip olan halı, dokuma ve işleme sanatlarımız Türklerin semboller dünyasını, estetik duyarlılığını, gelenek ve göreneklerini kısacası kültürünü yansıtmaktadır. Bu sebeple geleneksel halı, kilim ve işleme sanatı örneklerimiz bir yandan ülkemizin tanıtımı ve ekonomisindeki yerini muhafaza ederken, diğer yandan da geçmiş nesillerin duygu, düşünce ve tecrübelerinin günümüze, dolayısı ile geleceğe aktarılmasında köprü görevi görmektedir.

Bu bağlamda Kurumumuz, kültürümüzün önemli bir parçası olan Türk halı sanatını tanıtmak, korumak ve yaşatmak amacıyla 1997 yılından bu yana ARIŞ dergisini yayımlamaktadır.

ARIŞ dergisinde halı, dokuma ve işleme sanatları alanında yayın kurallarına uygun olarak gönderilen tüm makaleler intihal denetiminden geçirilir. Makale, hakem sürecine girip 2 onay aldığı takdirde Arış Dergisi Yayın Kurulu kararıyla yayımlanmaktadır. Dergide yayımlanan tüm makalelere DOI numarası atanmaktadır. Makalesi onaylanan yazarların ORCID almaları istenmektedir.

           ARIŞ dergisi açık erişim sağlama politikasını benimsemiştir. Açık erişim bilginin yayılma hızını ve alanını artırarak insanlık için yararlı sonuçlar sağlamaktadır. ARIŞ dergisi kamu kaynakları kullanılarak hazırlanır ve yayımlanır, yazarlardan ücret talep etmez; yazar ve hakemlerine ilgili yönetmelik hükümlerine göre telif ödemesi yapar.


 

2021 - Issue: 19

Research Article

1. BÜYÜKKÖY VE KÜÇÜKKÖY’DE BULUNAN ALAFARADİN DOKUMALARININ TESPİTİ

Research Article

3. KİTAP KAPAKLARINDA YER ALAN KİRKİTLİ DOKUMALAR VE MOTİFLER

Research Article

4. ÇAMLIDERE YÖRESİNDE UNUTULMUŞ BİR KÜLTÜREL ZENGİNLİK: AVDAN KİLİMLERİ

Research Article

5. DENİZLİ ÇAMELİ İLÇESİ ÖLÜMLÜK KİLİMLERİ

Research Article

6. SİVAS ŞARKIŞLA HALILARINDA TÜRK DÜĞÜMÜNÜN FARKLI BİR KULLANIMI