ISSN: 1301-9155
e-ISSN: 2536-4863
Başlangıç: 1996
Yayıncı: Şükrü Haluk AKALIN
Kapak Resmi
       

Sanal Türkoloji Araştırmaları Dergisi, Türkoloji alanındaki çalışmaları, makaleleri, tanıtma ve eleştiri yazılarını sanal ortamda yayımlamak amacıyla 1998 yılında kurulmuş çevrim içi ilk Türkoloji dergisidir. Türkçede çeşitli adlarla adlandırılan Türkoloji, dar anlamıyla Türk dili, tarihi, edebiyatı ve halk bilimi araştırmalarını konu edinen bir bilim dalıdır.
Dergiyi yayımlayanlar, kurullarında görev alanlar 1994 yılında ülkemizde başlayan internet erişimiyle birlikte kişisel e-postasına, ağ sayfasına sahip Türkologlardan oluşuyordu. Çukurova Üniversitesi sunucusu üzerinden yayımlanan dergimize makalelerin gönderilmesi, değerlendirilmesi, gerektiğinde düzeltilmesi, yayımlanması ile ilgili bütün aşamalar elektronik ortamda yürütülüyordu. Bugün çeşitli yazılımlar aracılığıyla çok kolay bir biçimde gerçekleştirilen bu işlemleri dergimiz, 1998 yılında Türkoloji alanında uygulayan ilk yayın organı olmuştu.
Kısa adıyla STAD, internetin hızla yayıldığı bir dönemde Türkoloji dünyasında ilgi görmüştü. İkinci yılında yayımına ara vermek zorunda kalan dergimiz 2016-2021 yılları arasında Dergipark sunucusunda yılda dört sayı yayımlanana dergimiz, 2022 yılından itibaren yılda iki sayı olarak yayımlanmaktadır. STAD Türkolojiyi geniş anlamıyla kapsamakta Türk dili, edebiyatı, tarihi, sanatı, eğitimi, halk bilimi yanı sıra Türk tıp tarihi, Türk iktisat tarihi, Türk bilim tarihi, Türk spor tarihi gibi çeşitli alanlarda makalelere, eleştiri, tanıtma ve haber yazılarına yer vermektedir.

Makale Gönderimine Kapatılacak Tarih: 31 Aralık 2040

Dergimizde yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumlulukları yazarlarına aittir.

Bütün hakları saklıdır: STAD©