Doi Hizmeti


DergiPark DOI Hizmeti


DergiPark kapsamında yer alan dergiler, aşağıdaki koşulları sağlamaları durumunda, ücretsiz olarak DOI (Digital Object Identifier) hizmetinden faydalanabilirler.


DergiPark DOI hizmetinden faydalanmak için;


  • DergiPark'ta yer almak,
  • Açık Erişim olmak,
  • Aşağıdaki kriterlerden en az birini yerine getirmesi gerekir;


 1-  TR Dizin, WOS, SCOPUS veri tabanlarından herhangi birinde dizinlenmek ve sayılarını düzenli olarak DergiPark üzerinden yayımlamak,


 2-   Editöryal süreçlerini DergiPark sistem üzerinden yürüterek sayı yayımlamak.


  •  Makaleyi en az iki hakeme göndermek
  •  Hakemlere, DergiPark üzerinde hazırlanmış değerlendirme formunu göndermek ve hakemlerin bu formu doldurarak cevap dönmesini sağlamak
  •  Makaleyi yayına hazır durumuna getirmekBu kriteri sağlayan dergilerin tüm makaleler için süreç kullanarak en az 2 sayı yayımlamış olması gerekir. DOI hizmeti almaya başladıktan sonra çıkan sayılar için de aynı koşulu yerine getirmeleri zorunludur.

Yayım hayatına yeni başlayan dergilerin bu hizmetten faydalanabilmesi için 3. koşulu sağlıyor olmaları gerekir.

Dergiler, DOI hizmeti için CrossRef ile Temsil Edilen Üyelik Sözleşmesi imzalamak ve ULAKBİM'e göndermek durumundadır. Bu sözleşme, DOI başvurusunda bulunmuş ve başvurusu onaylanmış dergilere ULAKBİM tarafından iletilir. Dergiler, bu anlaşma gereği,  DOI hizmeti almak istedikleri makalelerin orjinal ve başka bir yerde yayınlanmamış olduğunu kabul ve taahhüt eder. Aksi durumda sorumluluk tamamen dergiye, derginin sorumlu yazı işleri müdürüne ve eser sahibine aittir.

CrossRef ile yapılan Sponsor kurum anlaşması gereği CrossRef'e her yıl ödenen üyelik ücreti dışında, alınan her DOI için ULAKBİM tarafından ücret ödenmektedir. DergiPark DOI hizmeti, dergilere ücretsiz bir hizmet olup yukarıda belirtilen koşulların sağlanmadığı durumlarda iptal etme yetkisine sahiptir.