SSS


Sistemin kullanımı konusunda dergiparkdestek@tubitak.gov.tr’ye, görüş ve önerileriniz için dergipark@ulakbim.gov.tr’ye yazabilirsiniz.


DergiPark nedir?

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen, ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayımlanmasına imkan sunan, barındırma ve süreç yönetimi hizmetidir. DergiPark ile amaçlanan; Türkiye'de kaliteli dergi yayımcılığını geliştirmek, bilimsel araştırmaları görünür ve ulaşılır kılmak, uluslararası bir sistemin yaygın ve ileri düzeyde kullanımını sağlamaktır.

DergiPark'ın sunduğu hizmetler nelerdir?

Ev sahipliği (hosting) hizmeti ile dergilere DergiPark sistem üzerinde her dergi için bir alan açılarak "Dergi web sayfası" oluşturulmakta ve bu sayfadan var olan tüm arşive erişim sağlanmaktadır.

Aynı zamanda bir makalenin başvurusundan yayımlanmasına kadar geçen tüm süreci elektronik ortamda yönetebilme ve takip edebilme imkanı sunulmaktadır.

Konu alanlarına göre çok sayıda dergiye, makaleye ve araştırmacıya erişim imkanı sunulmaktadır.

DergiPark'ta yer alan tüm içeriğe uluslararası arama motorlarından erişim için harmanlanması sağlanmaktadır.

Sistemin güvenliği, güncellenmesi, geliştirilmesi, verilerin yedeklenmesi tamamen ULAKBİM sorumluluğundadır ve ücretsizdir.YayıncılarDergiPark'a hangi dergiler katılabilir?

Türkiye adresli akademik ve hakemli dergiler katılabilir.


DergiPark'a nasıl katılırım?

DergiPark'a katılmak için Web sayfamızdaki Dergi Başvurusu alanına tıklayarak açılan formu doldurmalısınız. Başvuru değerlendirilip onaylandığında otomatik bir bildirim ve Katılım Sözleşmesi gönderilmektedir.

Aynı yayıncıya ait birden fazla dergi DergiPark'a katılabilir mi?

 Yayıncısı "kurum/kuruluş" olan dergiler birden çok sayıda dergi ile katılabilir. Yayıncısı "kişi" olan dergiler ise Kültür Bakanlığı ISSN şubesinin kısıtına uygun olarak sadece 1 dergi yayınlayabilir.

DergiPark'ta kendi DOMAİN’imi nasıl kullanırım?

Dergipark UDS'de kendi alan adını (domain) kullanmak isteyen dergilerimiz aşağıdaki bilgilerle işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 • Öncelikle DNS ayarlarında yönlendirecekleri adresten, farklı bir sayfaya (A tipi, CNAME vs.) yönlendirmeleri var ise bu yönlendirme işlemi iptal edilmelidir.

 • Daha sonra aynı sayfada bir CNAME kaydı oluşturulmalı ve CNAME alanına sadece "dergipark.org.tr" yazılmalıdır.

 • DNS yönlendirmenizi tamamladığınızda, dergiparkdestek@tubitak.gov.tr adresine yönlendirdiğiniz adresi bildirmeniz yeterli olacaktır.


Editörler

DergiPark Sistem nasıl kullanılır?

Kullanım videolarına ve dokümanlara buradan ulaşabilirsiniz.

Editör Süreci - https://dergipark.org.tr/tr/download/file/50   


Alan Editörü ataması nasıl yapılır?

Öncelikle kullanıcı dergide kayıtlı olmalıdır. Dergi Yöneticisi, Dergi Yönetimi>>Kullanıcılar menüsünden kayıt açabilir ya da mevcut kullanıcı kaydına Alan Editörü rolü verebilir.

Bir makaleye alan editörü atamak için, makalenin Değerlendirme adımında olması gerekir. Süreç>>Süreçteki Makaleler sayfasından makale seçilir ve Değerlendirme adımında değil ise, işlemler tamamlanarak Değerlendirme adımına geçilir.

"Değerlendirme İçin Bir İşlem Seç" butonu ile
Alan Editörü Ata seçilir. Açılan pencerede, biliniyorsa alan editörünün e-posta adresi ile arama yapılabilir. Ya da "Listeden Seç" butonu ile dergideki Alan Editörleri görülebilir.

Seçilen alan editörüne bir diyalog açmış olursunuz. Bu işlem sırasında alan editörü bildirim alır.

Alan editörü atama-video


DergiPark'ta yer alan dergiler ULAKBİM'de dizinlenen dergi listesi (TR Dizin)ne girer mi?

DergiPark dizinlere girebilmek için gerekli fiziksel şartları sağlar ve teknik altyapıyı ile kullanım desteği sunar. DergiPark'ta yayın hayatına yeni başlayan bir dergi de TR Dizin'e giren dergiler de yar alabilir. Dizinlere girmek dergilerin kendi sorumluluğundadır ve ULAKBİM TR Dizin'e girmek için gerekli kriterleri yerine getirmek gerekir.


DergiPark'tan istediğim zaman ayrılabilir miyim?

Evet. Talep etmesi durumunda yayınlanmış sayılar, makaleler veya kullanıcılar XML dosyaları olarak dergilere iade edilir. Fakat bu xml dosyaları içerisinde makale değerlendirme süreci yer almaz.DergiPark'ta dergiye kullanıcı nasıl eklenir?

Dergi Yöneticisi, Dergi Yönetimi>>Kullanıcılar menüsünden dergiye kullanıcı ekleyebilir.

 • Kayıtlı Kullanıcılarda Ara: Sistemde kaydı bulunan veya daha önceden farklı bir dergide rol alan kullanıcıları derginize ekleyebilirsiniz.
 • Yeni Kullanıcı Kaydı Oluştur: Sisteme daha önceden kayıt olmamış (hesabı olmayan) kişilere kayıt açarak, bu seçenek ile derginize ekleyebilirsiniz.Dergiye nasıl "sayı" eklerim? / Dışarıda süreci tamamlanmış makaleleri, DergiPark'a nasıl yüklerim?

Derginizin yönetim paneline geçtikten sonra üstteki menüden;

1. Makale oluşturmak için

Makaleler >> Yeni Oluştur (Yayına hazır olarak kaydet)

2. Sayı oluşturmak için

Sayılar >> Yeni Oluştur

3. Sayıya makale eklemek için

Sayılar >> Makaleler butonu (eklenecek sayıda) >> Makaleleri Düzenle >> Listeden Makale Ekle

4. Yayınlamak için

Sayılar >> Düzenle >> Yayında işaretlenecek. (Yayınlama seçenekleri, sayının içerisine makale yüklenmişse görünür olacaktır.)

     Erken Görünüm: Henüz hangi sayıda yayınlanacağı belli olmamış makalelerdir. Süre kısıtı olmadan düzenleme yapılabilir. Makaleler, Erken Görünüm simgeli sayı altında ana sayfada yayınlanır.

     Gelecek Sayı: Cilt, Sayı ve yayınlanma tarihi belirlenmiş makalelerdir. Süre kısıtı olmadan düzenleme yapılabilir. Makaleler, Gelecek Sayı simgesi altında ana sayfada yayınlanır.

     Yayında: Sayı, yayında durumuna alındığında düzenleme süresi 5 gündür.

5. Son sayı olarak göstermek için

Sayılar >> Son Sayı Yap butonu (Sayı yayınlandıktan sonra görünür.)


Makale yükleme ve sayıya atama - video

Makale yükleme ve sayıya atama - dokümanDergiPark'ta süreçten geçen makaleleri nasıl yayınlarım?


 • Öncelikle Süreç>>Süreçteki Makaleler sekmesinde sürecini tamamlayıp(Düzenlemeyi Bitir), yayına hazır hale getirmelisiniz. Ardından makaleyi kontrol etmek ve düzenleme yapmak için Makaleler menüsünü kullanın. 
 • Sayılar menüsünde bir sayı oluşturun.  Oluşturduğunuz sayının yanındaki seçeneklerde Makaleler >> Makaleleri Düzenle butonu ile sayıya makaleleri seçip, ekleyin.
 • Sayının içerisinde makale olduğu zaman, Düzenleme butonunda yayınlanma seçeneklerini bulabilirsiniz. 
  
  Erken Görünüm: Henüz hangi sayıda yayınlanacağı belli olmamış makalelerdir. Süre kısıtı olmadan düzenleme yapılabilir. Makaleler, Erken Görünüm simgeli sayı altında ana sayfada yayınlanır.
  Gelecek Sayı: Cilt, Sayı ve yayınlanma tarihi belirlenmiş makalelerdir. Süre kısıtı olmadan düzenleme yapılabilir. Makaleler, Gelecek Sayı simgesi altında ana sayfada yayınlanır.
  Yayında: Sayı, yayında durumuna alındığında düzenleme süresi 5 gündür.


Sayıya jenerik (İçindekiler, Editörden, Teşekkür, Kapak) dosyaları nereden/nasıl eklerim?

Sayılar sekmesinde, ilgili sayının yanındaki seçeneklerden Sayı Dosyalarına tıklayınız. Yeni Oluştur seçeneğiyle dosyayı yükleyebilirsiniz.
Bu şekilde yüklenen dosyalar, aşağıdaki gibi sayı içerisinde görünür.

                       
39


Makaleye hakem nasıl atanır?

Süreç>>Süreçteki Makaleler sekmesinde hakem atamak istediğiniz makaleyi seçiniz. Hakem atayabilmeniz için makalenin Değerlendirme adımında olması gerekir.

 • "Değerlendirme İçin Bir İşlem Seç" butonu ile Hakem Ata seçeneğine tıklayın.
 • Atamak istediğiniz kullanıcının mail adresini biliyorsanız, doğrudan ikinci satıra yazıp, atama yapabilirsiniz.

  40

 • Atamak istediğiniz kullanıcıyı aramanız gerekiyorsa Listeden Seç butonuna tıklayın. Açılan sayfada, derginizde hakem rolü bulunan kullanıcılar gösterilir. Atamak için yanındaki Ekle butonunu kullanabilirsiniz. Birden çok seçim yapılabilir.
 • Atamak istediğiniz kullanıcı dergide kayıtlı değilse, Listeden seç'e tıklanır. Sol üst köşedeki Sistemle Hakem Ekle seçeneğini kullanarak sistemdeki kullanıcılardan derginize ekleyebilirsiniz.
 • Atamak istediğiniz kullanıcı sistemde kayıtlı değil iseListeden seç'e tıklanır. Sol üst köşedeki Yeni Hakem Oluştur butonu ile kullanıcıya kayıt açabilirsiniz.


DergiPark'tan XML dosyası nasıl alınır?


Editör veya yönetici rolünüz ile giriş yapmalı ve derginizin yönetim paneline geçmelisiniz.

Yukarıdaki menüden Dergi Yönetimi >> Dışa Aktarım seçeneği ile sayfaya ulaşabilirsiniz. Makale, sayı, dergi ve kullanıcı dışa aktarımını bu sayfadan alabilirsiniz.


XML dosyası alma-videoDergiPark DOI hizmetinden nasıl faydalanırım?

DergiPark kapsamında yer alan dergiler, aşağıdaki koşulları sağlamaları durumunda, ücretsiz olarak DOI (Digital Object Identifier) hizmetinden faydalanabilirler. 

DergiPark DOI hizmetinden faydalanmak için;

 • DergiPark'ta yer almak,
 • Açık Erişim olmak,
 • Aşağıdaki kriterlerden en az birini yerine getirmek,

 1-  TR Dizin, WOS, SCOPUS veri tabanlarından herhangi birinde dizinlenmek ve sayılarını düzenli olarak DergiPark üzerinden yayımlamak,

 2-  Editöryal süreçlerini DergiPark sistem üzerinden yürüterek sayı yayımlamak.

 •  Makaleyi en az 2 hakeme göndermek
 •  DergiPark üzerinde hazırlanmış değerlendirme formunu hakemlere göndermek ve hakemlerin bu formu doldurarak cevap dönmesini sağlamak
 •  Makaleyi yayına hazır durumuna getirmek


İkinci kriteri sağlayan dergilerin tüm makaleler için süreç kullanarak en az 2 sayı yayımlamış olması gerekir. DOI hizmeti almaya başladıktan sonra çıkan sayılar için de aynı koşulu yerine getirmeleri zorunludur.

Yayım hayatına yeni başlayan dergilerin bu hizmetten faydalanabilmesi için 2. koşulu sağlıyor olmaları gerekir.

Dergiler, DOI hizmeti için CrossRef ile Temsil Edilen Üyelik Sözleşmesi imzalamak ve ULAKBİM'e göndermek durumundadır. Bu sözleşme, DOI başvurusunda bulunmuş ve başvurusu onaylanmış dergilere ULAKBİM tarafından iletilir. Dergiler, bu anlaşma gereği,  DOI hizmeti almak istedikleri makalelerin orjinal ve başka bir yerde yayınlanmamış olduğunu kabul ve taahhüt eder. Aksi durumda sorumluluk tamamen dergiye, derginin sorumlu yazı işleri müdürüne ve eser sahibine aittir.

DOI başvurusunda bulunmak için: Dergi panelinize geçmelisiniz. Ayarlar>>DOI Başvurusu menüsü ile başvuru sayfanızı görebilirsiniz.

CrossRef ile yapılan Sponsor kurum anlaşması gereği CrossRef'e her yıl ödenen üyelik ücreti dışında, alınan her DOI için ULAKBİM tarafından ücret ödenmektedir. DergiPark DOI hizmeti, dergilere ücretsiz bir hizmet olup yukarıda belirtilen koşulların sağlanmadığı durumlarda iptal etme yetkisine sahiptir.

Sayı basılmadan, yayına hazır durumundaki makalelere nasıl DOI numarası verebilirim?

Yayına hazır durumundaki makalelere de DOI numarası alabilirsiniz. Bunun için, Makaleler menüsünde, "DOI İçin Gerekli Bilgiler" sütununa bakınız. Eksik bilgiyi ilgili sütunda göstermekteyiz. Düzenleme sayfasına geçerek, eksik bilgiyi tamamlayabilirsiniz.

DOI için gerekli bilgiler; Başlık, anahtar kelime, öz ve yayınlanma tarihidir.


DergiPark dışında aldığım DOI'leri makaleye nasıl eklerim?

Dergi yöneticisi, Editör ya da Editör Yardımcısı rolünüzün bulunduğu kullanıcıyla dergiye giriş yapınız. Dergi panelindeki menüden Makaleler sekmesine geçiniz. Geçerli olan DOI numaranızı eklemek için makalenin Düzenle butonuna tıklamalısınız. DOI alanına geçerli DOI numaranızı yazdıktan sonra güncelleyip, bir süre bekleyiniz. DOI numaranız makale sayfasında görünecektir.

DOI numaranızı girip, kaydettiğinizde numarayı göremiyorsanız, DOI numaranızın geçerli olmadığı anlamına gelmektedir.

DOI numaralarını DergiPark'a yönlendirmek istiyorsanız, öncelikle mevcut doi hizmet sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz. DOI hizmetini DergiPark'tan ediniyorsanız, aşağıdaki şekilde bir tablo hazırlayıp bize gönderebilirsiniz.


38


DergiPark'ta Kör Hakemlik sağlanıyor mu?

Evet. Sistemdeki tüm dergilerimizde otomatik olarak Kör Hakemlik sağlanmaktadır. Bu durumun iptali ya da yeniden aktifliği için, Editör rolü ile dergiye giriş yapınız. Üstteki menüden Ayarlar>>Süreç Ayarları sekmesine geçiniz. Açılan sayfada Kör Hakemlik seçeneğini işaretlemeniz ve güncellemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde yazar bilgisi hakem değerlendirmesinde görünmeyecektir.
Sistemimizde çift taraflı kör hakemlik uygulanmaktadır. Yazar hakemi, hakem de yazarı göremez.

DergiPark kör hakemliği sistem üzerinden sağlar. Değerlendirilecek dosyalar içerisindeki bilgileri kontrol etme sorumluluğu, işlemi üstlenen Editör, Editör Yardımcısı ve Alan Editörüne aittir.

Yazarlardan, çalışmalarını dergiye göndermeden önce telif hakkı vb. dosya eklemelerini nasıl sağlarım?

Editör olarak sisteme giriş yapınız. Üstteki menüden Ayarlar>>Gönderi Dosyalarına geçiniz. Yeni Oluştur seçeneği ile talep ettiğiniz dosya için gerekli bilgileri girebilirsiniz.

 •   Görünür mü? seçeneği ile, dosyayı girme işlemini yazarın isteğine bırakabilirsiniz.
 •   Makalem için gerekli mi? seçeneği ile, dosyanın girilmesini zorunlu hale getirebilirsiniz. Yazar, yükleme yapmadan bir sonraki adıma geçemeyecektir.


Yazarlardan, gönderi yapmadan önce onay vermesini talep ettiğimiz bilgileri sayfamıza nasıl eklerim?

Editör olarak sisteme giriş yapınız. Üstteki menüden Ayarlar>>Kontrol Listeleri’ne geçiniz. Yeni Oluştur seçeneği ile dergi politikanız gereği yazarın kabul etmesi/onaylaması gereken bilgileri ekleyebilirsiniz. Yazar bilgileri onaylamadan bir sonraki aşamaya geçemeyecektir.YazarlarDergiPark üzerinden nasıl makale gönderebilirim?

DergiPark ana sayfasındaki Makale Gönderimi butonuna tıklayarak. Kullanıcı hesabınız varsa giriş yapmalı, yoksa yeni hesap oluşturmalısınız.

 • DergiPark çok sayıda akademik dergiye ev sahipliği yapmaktadır. Alanınızla ilgili bir dergi seçerek makale gönderebilirsiniz.
 • Dergi seçimi konusunda sol taraftaki filtreleri kullanabilirsiniz. Makale göndermek istediğiniz dergiyi seçtikten sonra üzerine tıklayınız.
 • Yazım kuralları, değerlendirme süreci ve sayıların tarihleri dergilere göre değişebilir. Makale göndermeden önce dergi editörü ile iletişime geçerek sorularınızı iletebilirsiniz. Her derginin sayfasında yazım kuralları ve editöre ulaşabileceğiniz iletişim menüsü yer alır.

Yazarlar dergiye makale göndermek için ne yapmalı?

 • Derginizin makale alımı kapalı olabilir. Editörün, dergisinde makale kabulü için, gönderi ayarlarında ilgili seçeneği işaretlemiş olması gerekir.
 • Yazar makale göndermeden önce giriş problemi yaşıyor olabilir. Kayıt olmadan ve giriş yapmadan makale gönderemez. Giriş yapıp/yapmadığını teyit ediniz.
 • Gönderi 5 adımdan oluşmaktadır. Her adımda eksik bilgi kırmızı renk ile gösterilmektedir. Yazar bu bilgiyi doldurmadan bir sonraki adıma geçemeyecektir.
 • Makale gönderimi tamamlandığında, yeni yazar eklenmiş ise, eklenen yeni yazarların kendilerine gönderilen e-postadaki linke tıklayarak işleme onay verdiğini belirtmelidir. Böylece yeni eklenen yazarlar sisteme kayıt edilir ve makale dergiye teslim edilir.
                            

57Hakemler

DergiPark'ta makale değerlendirme süreci nasıl işler?