DergiPark "Yeni Süreç" Rehberi

SIKÇA SORULAN SORULAR

EDİTÖRLER İÇİN

1. Makale iade et ne demek?

Editör makaleyi yazara iade etmek isterse, yani "makaleyi geri çekmek" isterse, "iade et" işlemini kullanabilir. Makale yazara telif haklarıyla verilir, makale dergiden düşer. Yazar isterse başka dergiye gönderebilir.

2. Makaleyi yanlışlıkla istatistik editörüne/dil editörüne/mizanpaj editörüne vs. atadım, ne yapabilirim?

Atanan editörlerin hemen altındaki "..." 3 nokta seçeneği ile atamayı iptal edebilirsiniz. Makale tekrar editöre döner.

3. Makaleyi yanlışlıkla yazara gönderdim, ne yapabilirim?

Yazarın üzerindeki makaleyi sağ taraftaki "Yeniden Gönderimi İptal Et" ya da "Revizyonu İptal Et" seçenekleri ile iptal edebilirsiniz. Böylece makale onu atayan kişiye (Editöre, Sekretere) döner.

4. Dergi editörüyüm, makaleleri görebiliyorum ama üzerinde hiçbir işlem yapamıyorum, neden?

Makalede işlem yapabilmeniz için, makaleye "Editör" olarak atanmanız gereklidir. Editör olarak atandıktan sonra tüm işlemleri görebilirsiniz.

  • Makalenin sağ tarafından "Editör Ata" seçeneği ile makaleyi üzerinize alabilirsiniz.
  • Makale başka bir editörün üzerinde ise, Değerlendirme sekmesindeki "Yeniden Ata" seçeneğini kullanabilirsiniz.

5. Eski süreçteki yazışmalarıma nereden ulaşabilirim? Eski süreçteki değerlendirme formlarını yazara nasıl gönderebilirim?

Eski süreçteki diyalogların hepsi "MESAJLAR" tabına taşınmıştır. Mesajlardan indirebilir ve Dosyalar menüsüne geçerek yükleyebilirsiniz. Yüklerken yazara görünürlüğünü de açmalısınız.
Eski süreçten aktarılan formlarda hakemlerin adı bulunmaktadır. Kör hakemlik için, Dosyalardan yüklemeden önce hakemin adını silerek yüklemeyi unutmayınız.
Videoyu izlemek için tıklayın 

6. Hakem ata dedim ancak mail gitti mi göremedim.

Hakem atandıktan sonra Değerlendirme sekmesinde her bir hakem için, tabloda en sağda yer alan "Davet et" butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu sırada gönderilecek mail şablonu önünüze çıkacaktır. Sonraki versiyonda toplu hakem atama gibi özellikler eklenecektir.

7. Hakeme göndereceğim değerlendirme sürümünü nasıl yükleyebilirim?

Hakem atama işlemlerinden önce, "DOSYALAR" tabındaki "MAKALE DOSYALARI" kısmından, yazarın yüklediği tam metnin yanında "Düzeltilmiş versiyonu yükle"ye tıklayıp, hakem sürümünü yükleyebilirsiniz (mesela yazar isimlerinin olmadığı dosya). Hakeme görünürlüğünü açmayı unutmayınız.

Ardından Değerlendirme sekmesine geçerek hakem atama işlemleri yapabilirsiniz.

Hakemin göreceği dosya sizin son yüklediğiniz ve görünürlüğünü açtığınız hakem sürümüdür. 

Ayrıca videosunu izlemek için tıklayın

8. Uzmanlık alanlarım boş gözüküyor, nasıl doldurabilirim?

https://dergipark.org.tr/tr/user/update adresine girerek, uzmanlık konularınızı yazabilirsiniz. Uzmanlık konularının dolu ve ayrıntılı olması, bulunmanızı kolaylaştıracaktır.

9. Makale yazım ve dil editöründe, ancak kendisi dosyayı yüklediğini bildirmesine rağmen hala onun üzerinde gözüküyor. İşleme nasıl devam edebilirim?

Atanan kullanıcılar dosyaları ekledikten sonra "İşlemi tamamla" butonuna tıklamalılar. Böylece makale Editöre ya da Sekretere dönecektir.

Diğer türlü, sistemimiz, atanan kişinin işlemini tamamlayıp/tamamlamadığını anlayamaz.

Eğer atanan editöre ulaşılmazsa, işlemi iptal edip, kalan işlemlere devam edebilirsiniz

10. Ön kontrolde önceki sistemde eklediğim formları göremiyorum, neden?

Yeni sürece sadece hakem formlarınız aktarılmıştır. Ön kontrol ve düzenleme formları artık kullanılmamaktadır. Daha önceden doldurulan bu formlarınıza "Mesajlar" alanından ulaşıp, indirebilirsiniz.

11. Alan editörü atadım, ama e-mail gitti mi göremedim?

Bu e-mail süreç içerisinde otomatik gönderiliyor. Yakında tüm gönderilen e-maillerin içeriği editörlere açılacak. Eskisi gibi şablonlara müdahale edebileceksiniz.

12. Görev bitiş tarihi nedir, nasıl değiştirebilirim?

Yeni süreçte en yeni özelliklerinden biri olan görev bitiş tarihi/due date süreçte atanan tüm kullanıcılar için eklenebilir olarak getirildi. AYARLAR kısmından veya makale içeriğine girip, süreç ayarlarını düzenle kısmından görev bitiş tarihlerini düzenleyebilirsiniz. Due date'i geçmiş tüm makaleler KIRMIZI gözükecektir. Ayrıca süreç içerisinde kullanıcıların görev bitiş tarihlerini ayarlara girmeden de uzatıp, kısaltabilirsiniz. Due date'i geçmiş bir makale atanan kullanıcı üzerinden düşer ve editöre geri gönderilir. 

Editör için de bir görevi bitiş süresi vardır. Ancak bu süre bilgisi sadece yazarı bilgilendirme amaçlıdır. Editörün süresi geçse bile işlem yetkisi kısıtlanmaz, devam edebilir.

YAZARLAR VE EDİTORLER İÇİN

14. Makale dosyaları ve Süreç Dosyaları arasındaki fark nedir?

Makale dosyaları süreç boyunca değerlendirmelerin bu dosyalar üzerinden yürüdüğü, revizyonlarının bu dosyalar üzerinden yapıldığı ANA dosyalardır. Kullanıcı atamaları sırasında buradaki dosyalar değiştirilmelidir.

Değiştirdiğiniz sırada önceki dosya korunur ve editörler önceki versiyonları görebilirler.

Süreç Dosyaları ise; ekstra olarak eklenmiştir. Editör, Alan editörü ve Editör Yardımcısı buraya dosya ekleyebilir, isterse yazara görünürlüğünü açabilir.

Atadığınız; yazım ve dil editörü, istatistik editörü ya da hakem gibi kullanıcılar da süreç dosyası yükleyebilir. Ama birbirlerinin yüklediği dosyaları burada göremezler.

Sadece Editör, Alan editörü ve Editör Yardımcısı süreç dosyalarını görebilir.

Mesela yazım ve dil editörü AYRICA bir dosya eklemek isterse bu alanı kullanabilir.

İzlemek için tıklayınız


15. Yazar olarak revizyon dosyası nasıl yükleyebilirim? Süreç Dosyalarında veya makale dosyalarında yükleme butonu yok? 

Makalenin durumu YALNIZCA "Yazarda" ise, makalenin revize edilmiş versiyonunu yükleyebilirsiniz. Öncelikle durumunun sizde olduğundan emin olunuz.
Diğer durumlarda (Editörde, Değerlendirmede, Yazım ve Dil kontrolünde vb.) yazar dosya ekleyemiyor. Yazarın dosya yükleyebilmesi için, dergi editörlüğünün makaleyi yazarın üzerine göndermesi gerekir. Bu işlem için dergi editörlüğü ile iletişime geçiniz.

Makale yazara gönderildiğinde, DOSYALAR-> MAKALE DOSYALARI altında TAM METİN --> "Düzeltilmiş Versiyonu Yükle" butonu ile revizyonunuzu yükleyebilirsiniz. Ardından işleminizi tamamlayınız.
Yardım 
Videosu

EDİTÖRLER İÇİN

16. Yenilenen Hakem formunun avantajları nelerdir?

Hakem formumuz yenilendi, artık çok daha kolay yönetilebilir. Forma yeni eklenen bilgiler: "Yazara Not", "Editöre Not", "Öneri"
Eklenen bu alanların cevapları sistemimiz tarafından tutulmaktadır. Böylece forma tıklamadan hakem tablosunda cevabı görebileceksiniz.

Ayrıca ileride eklenecek "EDİTÖRLER İÇİN İSTATİSTİK SİSTEMİ"nde hakem yanıtlarını bu formu kullanarak çekebileceğiz, siz de hakem tablosunda bu verilerden yararlanabileceksiniz.

Bir diğer avantajı da süreç dosyası alırken (TRDİZİN gibi dizinlere göndermek için), bu formdaki veriler süreç raporunda stardart ve daha düzgün formatta gösterilebilecek.


17. Kendi hakem formumu nasıl gönderebilirim? Hakem ata dediğimde değerlendirme formu alanında hiç bir form gözükmüyor?

Yukardaki avantajlarına rağmen kendi hakem formunuzu kullanmak istiyorsanız;

Ayarlar>>Değerlendirme Formları sayfasına geçerek, bizim standart formumuzu en basit haliyle oluşturunuz (yani sadece yazara not, editöre nor ve hakem önerisi kısımlarını).
Ardından, göndermek istediğiniz formu, Dosyalar menüsünden yükleyip, hakeme görünürlüğünü açabilirsiniz.
Hakemler sisteme girdiklerinde bizim sistemden oluşturduğunuz formu göreceklerdir. Dosyalar menüsüne geçtiklerinde ise hem değerlendirme dosyasını hem de yüklediğiniz değerlendirme formunu indirebileceklerdir.


18. Editör panelindeki makalede, KARAR VER ne demek? Yazardan revizyon nasıl isteyebilirim? Kararı nasıl geri alabilirim? 

Karar ver işlemi diğer standart sistemlere bakılarak uyarlanmıştır (Science Direct gibi).

Hakem formlarını ve önerilerini yazara göndermek istediğinizde, yani yazardan revizyon istediğinizde öncelikli olarak dosyaları kontrol ediniz. Ardından "Karar Ver" butonuna tıklamalısınız. Böylece yazardan "major/minor revizyon" isteyebilir ya da makaleyi "kabul edebilir", "reddedebilirsiniz".

Karar ver dedikten sonra açılan KARAR sekmesinde hakem form yanıtlarının özet görüntüsünü, editör yardımcısının veya alan editörünün yorumlarını/önerilerini görebilirsiniz. 

İzlemek için tıklayınız


19. Makalenin durumlarını nasıl takip edebilirim?

Editör iseniz, panelinize geçerek sol taraftaki filtrelerden makale durumlarına ulaşabilirsiniz.

Yazar iseniz, panelinizde ve makalenizin süreç sayfasındaki "Durum" alanından kontrol edebilirsiniz. Örneğin: Değerlendirmede, Yazım ve Dil Kontrolünde, Editörde, Karar Bekleniyor, Mizanpajda gib.

İzlemek için
tıklayınız 


20. Değerlendirme durumunda olan bir makaleyi Editör olarak üzerime nasıl alabilirim? Hakemleri nasıl iptal edebilirim?

Hakemlerin gösterildiği tabloda değerlendirmesini tamamlamayan hakemler için "iptal et" seçeneği bulunmaktadır. Bu buton ile mail göndermeden iptali gerçekleştirebilirsiniz. Böylece makale Editörün üzerine geçecektir.

İzlemek için tıklayınız


21. Revizyonu gelmiş bir makaleyi hakeme tekrar nasıl gönderebilirim?

Öncelikle Dosyalar menüsüne geçerek, gönderilen revizyonu kontrol etmeli ve hakeme görünürlüğünü açmalısınız.

Ardından, sağ taraftaki işlemlerden "Hakem Ata" butonuna tıklayarak, revizyonu görmesini istediğiniz hakemleri yeniden atayıp, davet etmelisiniz.

İzlemek için tıklayınız


22. Makale kabul olduktan sonra dizgisini nasıl yapabilirim? DOI nasıl alabilirim?

İzlemek için tıklayınız

Makaleyi kabul ettikten sonra makale yayın sürecine geçer. Yayın sürecindeki makalelerinize, sağ taraftaki "DOI al" butonu ile doi numarası isteğinde bulunabilirsiniz. DOI numarası isteğiniz 1 saat içerisinde geçerli olacaktır.


23.
 
Makaleleri topluca nasıl arayabilirim? Bir makalenin durumunu bilmiyorsam, makaleye nasıl ulaşacağım?

Editör rolünüze geçiniz. Sağ üst köşedeki Ayarlar butonuna (Çark işareti görünümlü ikon) tıklayınız. Ve "Makaleler" sayfasına geçiniz.
Açılan sayfada makaleyi aratınız ve yanındaki "Süreç" butonuna tıklayınız.

İzlemek için tıklayınız


24. Süreç ayarlarını, süre ayarlarını nasıl yapabilirim? Editörlerin yetkilerini nasıl kısıtlayabilirim? Alan Editörünün sadece öneri yapmasını istiyorum, nasıl yapabilirim?

Editör rolünüze geçiniz. Sağ üst köşedeki Ayarlar butonuna (Çark işareti görünümlü ikon) tıklayınız. Ve "Süreç Ayarları" sayfasına geçiniz.
Açılan sayfada, süreç, süre ve editör takımı ayarlarınızı yukarıdaki menülere tıklayarak yapabilirsiniz.

İzlemek için tıklayınız.


25. "K
arar bekleniyor"daki makalemi hakemlere nasıl gönderebilirim?


Major ya da minör revizyon seçilecek. Böylece makale yazara gönderilecek.

  • Yazar revizyon kabul edip dosyasını yükleyebilir
  • Yazar revizyonu reddedebilir.
  • Ya da bu sırada yazardaki işlemi iptal edebilirsiniz. 

Böylece makale bu 3 durumda editöre geçecektir. Editörde iken hakem atayabilirsiniz.HAKEMLER İÇİN

26. Değerlendirme davetini nasıl kabul edebilirim? Dosyayı nasıl görüntüleyebilirim?

Makaleye atandığınız e-posta adresiniz ile sisteme giriş yapınız. Panelinizdeki derginin üzerine tıklayınız ve Hakem rolüne geçiniz.
Açılan sayfada "Yeni Davetiye"de makaleyi görebilirsiniz. Üzerine tıklayıp, Göster'e geçiniz. Böylece makalenin süreç sayfası açılmış olacaktır. Daveti kabul etmenizin ardından Dosyalara ulaşabilirsiniz.

Dosyalar menüsünden dosyayı indirebilir ve değerlendirmenizi "Yeni Dosya Ekle" butonu ile yükleyebilirsiniz.

Ardından formu doldurarak değerlendirmenizi tamamlayabilirsiniz.

İzlemek için tıklayınız.
---------------------

download


download


--------

DergiPark makale değerlendirme süreci ve arayüz tasarımları yenilendi. 24 Temmuz itibariyla kullanıma açılmıştır.

Eski süreçteki veriler teknik ekibimiz tarafından yeni sürece taşındı. 


Yeni süreç sisteminde diyalog yapısı bulunmuyor. Diyaloglarda geçen mesajlar, yeni süreçte "mesajlar" sayfasında yer alacak.
Yeni süreçte; makaleler belirlenen durumlar üzerinden takip edilebilecek ve makale tek bir kişi üzerinde olacak.

Makale durumları (genel başlıklar): Yeni gönderi, Sekreterde, Editörde, Yazarda, Değerlendirmede ve Yayın Sürecinde. 


Yeni Süreç Kullanım Videoları ve Tanıtım Sunumu6061
download