SİBEL ÖZ
1973 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Yüksek lisans eğitimini, aynı üniversitenin Sinema bilim dalında tamamladı. Halen Üsküdar Üni. Yeni Medya ve İletişim Bilimleri ana bilim dalında doktora öğrenimine devam etmektedir.
İlk öykü kitabı En Çok Seni Bekledim 2006’da yayımlandı (Agora Yayınevi; 2. baskı, Notabene, 2019). Bu kitabı Serçeler Ölürse (Notabene, 2012) ve Yokuş Yukarı İstanbul (Notabene, 2015) adlı öykü kitapları izledi. Pek çok kitapta öyküleri ve yazıları bulunduğu gibi, Kıyıya Vuran Dalgalar (Notabene, 2012), Pabucu Yarım (Notabene, 2013) ve Korkma Kimse Yok (Notabene, 2014) adlı kolektif kitapları hazırladı. 2020 yılında Oyuncu – Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız: Adile Naşit (İletişim Yayınları), Bizim Anti-Kahramanlar serisinden Fakir Baykurt adlı çocuk kitabı (Notabene) ve İsmail Afacan’la birlikte hazırladığı 2000’lerden Sonra - Arabesk Yeniden (Notabene) adlı kuram kitapları yayınlandı.
2013 yılından itibaren Notabene Yayınevi’nde edebiyat editörlüğü görevini sürdürmekte olan Öz, pek çok edebiyat, kuram ve sinema kitabının editörlüğünü yapmıştır.