ISSN: 2687-4415
Başlangıç: 2019
Yayımcı: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
Kapak Resmi
 

Mühendislik Bilimleri ve Araştırmaları Dergisi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından elektronik ortamda yılda iki kez  (Ekim, Nisan) yayımlanan mühendislik alanındaki multidisipliner,  hakemli, süreli, açık erişim uluslararası bir dergidir.  Değerlendirilmek üzere dergimize gönderilen Türkçe veya İngilizce çalışmaların, daha önce yayımlanmamış, yayınlanmak üzere kabul edilmemiş ya da yayınlanmak için değerlendirme sürecinde olmaması gerekir. Değerlendirme sürecinde olan ve yayınlanan eserlerin sorumluluğu tümüyle yazar(lar)a aittir. Yayımlanan eserlerin telif hakları Mühendislik Bilimleri ve Araştırmaları Dergisi’ne aittir. Yayımlanması istenilen çalışmalar dergi yazım kuralları ve yayın ilkelerinde belirtilen koşullara uygun şekilde hazırlanıp gönderilmelidir. Dergiye sunulan çalışmalar öncelikle şekil ve içerik yönünden ön incelemeye tabi tutulur. Şekil ve içerik olarak uygun bulunan çalışmalar editör tarafından yayın kuruluna sunulur. Yayın kurulu tarafından uygun bulunan çalışmalar en az iki hakem tayin edilerek değerlendirme sürecine alınır. Değerlendirme sürecinde hakem değerlendirmeleri ortalama 2 ile 6 hafta sürmektedir. Hakemlerden gelen değerlendirme raporları doğrultusunda dergi editörlüğü tarafından ilgili çalışmaların yayınlanmasına, yazar(lar)dan düzeltme ya da ek bilgi istenmesine veya yayımlanmamasına karar verilir. Herhangi bir yenilik içermeyen çalışmalar hakem değerlendirmesine alınmadan doğrudan reddedilecektir. Kabul edilen ya da mizanpajda olan yayınların editörlüğümüz bilgisi haricinde yazar tarafından değiştirilerek sisteme yüklenmesi durumunda ilgili çalışma reddedilecektir. 

Dergimize gönderilecek çalışmaların değerlendirmeye alınabilmesi için iThenticate ile taranması durumunda en fazla %15 benzerlik  oranına (Kaynakça hariç) sahip olması gereklidir.

Etik kurul raporu gereken çalışmalarda rapor bilgileri ile birlikte kurul raporu alındığının çalışma içerinde belirtilmesi ve  hazır veri seti kullanılarak hazırlanan çalışmalarda da kullanılan veri setinin kaynağının açıkça belirtilmesi zorunludur. 

2024 - Cilt: 6 Sayı: 1

Araştırma Makalesi

Güç Sistemi Kararlı Kılıcısı Parametrelerinin Uygunluk Mesafe Dengesi Tabanlı Parçacık Sürü Optimizasyonu Kullanılarak Belirlenmesi

CC Lisansı

20759

Mühendislik Bilimler ve Araştırmaları Dergisi, Creative Commons Alıntı-Gayri Ticari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.