Yazım Kuralları

IJPES’e gönderilen her makale ilk önce editörlerimiz tarafından değerlendirilir. Orijinal olmayan, kapsam dışında, önemli bilimsel hatalardan oluşan veya yanlış yazılmış çalışmalar, başka bir değerlendirme yapılmaksızın reddedilir. Bu tür çalışmaların yazarları, makalelerini IJPES’e gönderdikten iki hafta sonra reddedilme ayrıntılarını içeren bir e-posta alır. Diğer yazılar da hakemlere gönderilir. Konu alanındaki uzmanlığa sahip iki hakem, çalışmaları altı haftada değerlendirir. Yazarlar hakemlerin yorumlarını dört hafta içinde cevaplamalıdır. IJPES’e gönderilen tüm makaleler çift kör hakem yöntemi ile incelenir. IJPES, tüm çalışmaların gözden geçirme sürecinde çift-kör inceleme yöntemini kullanır. Çift kör inceleme yönteminde hakemlerin ve yazarların kimlikleri hiçbir tarafa ifşa edilmez. Bu yöntemde yazarların ve hakemlerin kimlikleri gizlidir. Makaleler Türkçe veya İngilizce (İngiliz veya Amerikan) yazılmış olmalıdır. Tüm yazılar Amerikan Psikologlar Birliği Yayın El Kitabı'na göre hazırlanmalıdır (6. baskı; daha fazla bilgi için lütfen bakınız: http://www.apastyle.org/). APA stilinde yazılmayan belgeler yeniden biçimlendirme için gönderene iade edilir. Aday makaleler, makale alıntı kurallarına uyulmak suretiyle en fazla %20 intihal benzerlik oranına sahip olmalıdır.

Yazar listesindeki yazar isimlerinin eklenmesi, silinmesi veya yeniden düzenlenmesi ancak makale kabul edilmeden önce ve ancak dergi Editörü tarafından onaylandığı takdirde yapılabilir.
Değişiklik talep edildiğinde editör; sorumlu yazardan yazar listesindeki değişikliğin nedeni ve tüm yazarlardan değişikliği kabul ettiklerine dair yazılı onay (e-posta), talep eder. Makale kabul edildikten sonra yazar bilgisi değişikliği yapılamaz.Lütfen makalelerinizi dergi web sayfasında bulunan makale şablonunu kullanarak sisteme yükleyiniz.

images?q=tbn%3AANd9GcSRmI3PyWhHEzu0GcR4VCZcs8WmlTRr8mPSkrLwlhJV7Y2pyBwd&usqp=CAUqMV-nsBH.png