Celal Volkan Kaya 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 2012 yılında tamamladı. 2014 yılında Türkiye Yazma Eserler Kurumunda yazma eser uzman yardımcısı olarak göreve başladı. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji Yüksek Lisans Programından mezun oldu. 2019 yılında atandığı yazma eser uzmanlığı görevini sürdürmektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi Osmanlı/Türk Müziği Araştırmaları Grubunun (OTMAG) yürüttüğü çeşitli projelerde davetli üye olarak yer almaktadır. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Doktora Programında eğitimine devam etmektedir.